Lidhu me ne

Kritike

Nikoll Lehësi, mjaft bëre rolin e byftekut të zgarës !- Nga Adriatik Riza Dosti

Miqesisht mikut e kolegut tim te mire e te hershem Nikoll Lesi…

Nikoll Lesi: Është tragjike që në vitin 2022, presim shpëtim nga Berisha.  Me këta Rama nuk shkulet nga pushteti - Politika

Mjaft bere rolin e Byftekut te zgares……nese nuk ke mundesi te besh dot mire te pakten mos bej keq !

Niko …se pari uroj te jesh mire ti e familja dhe lus zotin meqenese djemte e tu jane shkolluar ne Londer …te pakten te mos ngjajne ne moral e karakter nga i Ati i tyre…le ti marrin atij cdo te mire qe ka …por jo karakterin teper ”sensitiv” qe ka …sidomos ndaj politikes e parave te perzjera ne te… ok…

E di qe eshte e rende kjo qe te them publikisht…por po kaq e rende eshte edhe per mua e per cdo shqiptar te ndershem , patriot, nacionalist, antikomunist e demokrat tek sheh , degjon e lexon cdo dite ato cfare shkruan ti e thua ti kunder tyre…

Asnjehere nuk do doja t’i shkruaja keto radhe per ty…por sinqerisht jam ndjere teper i fyer e i revoltuar nga qendrimet e tua politiko-mediatiko-publike…te fundit e ne vazhdimesi ku po i del ne mbrojtje hapur banditit Rama e bandes se tij kriminale ne pushtet e po sulmon ku te mundesh sa e si te mundesh PD- Opoziten…Berishen…demokratet e demokracine…

E thene qarte fare , shqip , popullorce e troc …e ke Dhjere fare …koke e kembe o Nikoll. …

Po ndjek me shqetesim kete lajthitjen tende te radhes ku s’po le numer gazete tenden…Koha Jone pa e versulur kunder PD e Berishes …demokrateve e demokracise e pa e vene ne dispozicion te Edi Rames…PS e Rilindjes se tij nga faqja e pare tek e fundit …

Edhe me keq akoma …faqet e Kohes tende tashme dashamiresisht i ke te rezervuara edhe per qelbesiren Erion Veliaj…per perversin e provincialin Tualet Balla…per governatoren Yuri Kim…per te cmenduren Spiropali…per Balluken e Xhacken… qe s’ngopen se vjedhuri…per Ulsiun e Bracen…etj etj….

Dhe sinqerisht te them…tashme Koha Jote …nuk ka me as me te voglin ndryshim nga Koha e Mero Baze mavrise [ TEMA]….per te mos thene qe edhe Meros e Temes se tij ja ke kaluar…

Une qe te njoh fort mire e nga afer qe prej 1992 …e di fort mire se ku e ke hallin e pse sillesh keshtu publikisht o Nikoll… por ne fund te fundit burrit nuk i shkon ta luaje pa fundesisht rolin e Berxolles se zgares o mik…sepse ka nje emer, nje faqe, nje fytyre…ka familje, ka grua, femije, reth familjar e shoqeror ndaj ben c’ben karakterin, dinjitetin, moralin e personalitetin por edhe integritetin e vet e te profesionit a te biznesit te tij nuk i nxjer kesisoj e kaq shemtuar e neveritshem ne pazar sic po ben ti prej disa kohesh……

E di fort mire se ke kohe qe je ne siklet me financimin e buxhetin e KJ sikurse e di qe ke qene kaq here ne prag te mbylljes e te falimentimit …qe del me humbje e serisht vazhdon me shpirt neper dhembe te jesh ne treg [ ???[… qe ke bere e po ben cdo lloj perpjekje e sakrifice qe ajo gazete dikur e mbiquajtur me te drejte si Universiteti i fjales se lire…te mos heshte etj etj

…Sikurse e di edhe fort mire e si pak kush tjeter historine tende personale shumevjecare te zigzakeve e dredhave mediatiko -politike qe te kane mbajtur ende gjalle ty e Kohen Tende ok……

Kam qene nder te paret tek KJ …te pakten qe nga 1992 …e ne vijim qe kam punuar per ty e per te…per Sport Expresin qe e krijuam dhe e themeluam se pari une e ti …ani pse me pas ti me tradhetove e me preve ne bese…e ju a bere peshqesh Andi Bushatit me shoke …per Aksin e Dor Kekos se pa harruar,..per Radio e TV Kohen …permes se cilave sollem vertet risi ne median shqiptare te asaj kohe…etj etj……E di fort mire se cfare te shtyu e kush te nxiti te mbaje ato qendrime publike permes KJ tende ne vitet e egra 96-97 …qe cuan me pas ne rrezimin e qeverise demokratike te Berishes…por edhe ne djegjen e rrenimin e redaksise tende …

Si sot i kujtoj ”skifteret ” e tu te paguar jo pak… …qe vinin nga rethet e raportonin se PD…Berisha e qeveria demokratike i ka ditet e numeruara…e se Nano po behej gati te vinte ne pushtet …se perpos te tjerash kish edhe perkrahjen e Nikoll Lesit e te gazetes se tij Koha Jone …me e madhja dhe me e lexueshmja aso kohe ne Shqiperi……

E di fort mire se si e tradhetove [ dhe pse ] Berishen e pse u hodhe ne krahet e Nanos…sikurse e kujtoj si sot biseden ne celular me Tosin per punen e atyre dy vaporreve qe sapo ishin ankoruar ne Shengjin ku drejtor porti ishte yt vella Gjini …e se si ai ra ne kurthin e ”gallates tende” …e te ofroi qe te dy vaporret pavaresisht se c’kishin ngarkuar te kalonin pa dogane me kushtin qe njeri te ishte i yti e tjetri i tij…kemi qene duke drekuar tek Diella ne Kune Vain o Nikoll e besoj se te kujtohet fort mire kjo histori……Me pas ….pasi ishe prishur me Nanon…nje tjeter histori ne Rogner …ku pasi te kishin djegur redaksine e te kishin nxjerre ne zerro [0 ]…ne nje grup kolegesh e ti se bashku me ne ne tavoline po pinim kafene e mengjesit…e drejt nesh pasi kish dhene nje konference shtypi diku ne nje salle aty ne ate hotel…po vinte Berisha… e ti shtange…

Saliu tu afrua …te dha doren …e te tha…te falenderoj e sa te vij ne pushtet do ta shperblej…zoti Lesi …dhe fjalen e kishte per ate artikullin qe ti kishe botuar ne faqen e pare te gazetes tende …ku ti kishe luajtur me bllofin kunder Nanos e kishe shkruar se…100 mije demokrate te Berishes zbresin serisht ne shesh……Dhe ti ju pergjigje….flm. zoti Berisha …nuk dua asnje lloj shperblimi prej teje…por te pakten mos ma digj me redaksine…Besoj se te kujtohet cfare ilariteti pati ne ate moment apo jo…?…

Vite me vone …u zgjodhe deputet [ i pa varur]… u bere kryetar i Partise Demokristiane…gjithnje duke luajtur ”me gjoben” qe vinte mediatikisht e publikisht gazeta jote KJ …se ciles per hir te se vertetes politika e politikanet shqiptare te asaj kohe i trembeshin si Djalli – temjanit se i nxirrte lakuriq…

Bere nje sere pazaresh te cuditeshme… per ”median ” tende e tuajen bashke…me Sander Frangajn…ku njehere e shite gazeten e pastaj nderrove mendje dhe e bleve serisht [???]…etj etj……I kujtoj si sot edhe ato ardhjet e Rames ne redaksine tone vite te shkuara…ndaj dhe po ndihem gjithnje e me keq e ligsht kur ti sot publikisht nuk po le rast pa i dale ne krah ketij horri e arroganti te pa ndreqshem…ketij hajni e banditi qe e ka katandisur Atdheun e popullin tim e tendin bashke si askush me pare ne historine 110 vjecare te Shqiperise….Ky i pa burre te cilin ti sot pa turpesisht e ben Hero …e quan talent e pene arte…dhe ju rrefen shqiptareve se si e donin te vdekur demokratet e Saliut…kurre njehere te vetme nuk vuri emrin e tij poshte nje shkrimi plot helm, mllef, urrejtje e vrer kunder PD se atehereshme …kunder demokrateve…kunder Berishes e gjithkujt …ani pse shkrimet e tija per interesat e tua personale dhe ”orientimet e udhezimet” qe te jepnin nga skutat e gjithefareshme ustallaret qe te paguanin…madje jo pak…ti o Nikoll ja botoje Anonimit Rama …ne faqe te pare…

Te kujtohen fort mire besoj se cilet qene shoket e perkahesit e flakte te Rames aso kohe apo jo……qe nga Frroku, Preci, Ngjela , M. Leka , Sandri…Andrea Stefani…Fevziu…A. Bushati…B. Blushi etj ……Edhe 300 mije dollaret ”ndihme” qe te dha Sorrosi pas djegjes se Redaksise nga berishistet e PD- istet …besoj se te kujtohen o Nikoll apo jo ?….Edhe zhgenjimi i thelle qe pesove me pas nga Nano e rikthimi ne vathen e Saliut besoj se te kujtohet fort mire…apo jo?……E ndoqe Berishen hap pas hapi ne fushaten e tij elektorale …e me pas ai te emeroi edhe zv.minister te Kultures – Rinise e Sportit…apo jo ?…

E mbaj mend mire kete fakt pasi kur erdha per here te pare per vizite ne Shqiperi ne 2011 pas 12 vjetesh emigrimi ne Amerike…te gjeta ne kete post…te erdha ne zyre qe te pinim nje kafe se bashku…me prite si mik e koleg te mire e te hershem…sepse nder vite te dy kemi shkuar shume mire me njeri tjetrin… e me vret Zoti po te qahem e po te genjej…u takuam e u shmallem e me pelqeu fakti qe mu duke sikur kishe zene mend e ishe ”stabilizuar” te pakten politikisht…Por me pas …serisht …i njejti Nikoll …po ne rolin e Berxolles…hop ne krah te Rames e serisht kunder Saliut…dhe ja tek na vjen Edvini ne pushtet fale edhe ndihmes tende e sigurisht edhe premtimeve te tija per ty…premtime qe mbeten ne leter …ndaj dhe ti s’pertove e ju riktheve serisht kunder Rames…por vetem per disa kohe pasi ……U armiqesove me Meten qe nuk ta dekoroi gazeten tende KJ …dhe ketu kishe mese te drejte …pasi skraparliu President nuk ka lene restorant peshku e dyqan Mishi pa dekoruar …e tashme ke disa muaj qe i je perveshur serisht Saliut e i ke kthyer faqen per puthje Rames……Eksentrik…kontrapedal… kontravers…i pa parashikueshem….kameleon….pa taban…e nga te fryje era ke shkuar tash sa vjet o Nikoll…Berxolle zgare mbete tere jeten o njeri…Po behu or zotni njehere te vetme Burre e vdis si Burre..se te rrojme gjate s’varet nga ne…por ama …qe te na rroje emri gjate eshte plotesisht ne doren tone – thote nje proverb i hershem e i mencur arab……Po ler nje emer te mire ne kete jete o Nikoll …se pa te hyre fare ne hak…te siguroj se vec zigzakeve e dredhave te mesiperme ke bere edhe plot te mira per vendin e popullin tend dhe minimumi je ku e ku te pakten me ate llumin tjeter …Ylli Rakipin te cilit i vajte ne zyre e ne studio e i hape barkun …duke i rrefyer historite e tua e te Heroit Rama…te cilin e donin te vdekur maloket e Berishes……Une e di fort mire pozicionin tend te sotem por edhe hallin tend te sotem gjithashtu… sikurse kam informacion te sakte se edhe kush po te nxit ty e gazeten tende KJ qe te jeni kaq fuqishem kunder PD – Berishes…demokracise e demokrateve …dhe po kaq te vendosur e mbeshtetes te zjarrte te Edi Rames…Veliajt…Balles…Spiropalleshes etj etj…Sa per paranteze po ta rikujtoj …ate ”zoterine ” qe te dha ato 300 mije dollaret 25 vjet me pare …atehere kur te dogji Saliu…e pra po ky zoteri sot ta ka hapur serisht qesen per c’ka don ti…vetem bjeri Berishes …e mbro Edvinin …ok…Madje edhe andej nga Rruga e Elbasanit o Nikoll ta kane hapur prej disa muajsh Semaforin Jeshil…ndaj shkele fort pedalin e gazit …e ishalla s’te le ne rruge Benzina …ok……Dikur ne nje pervjetor te gazetes KJ…ne nje darke tek restorant ”Berlini” …kujtoj se Dor Keko me ka dhene nje cmim simbolik …teksa hapi nje konkurs aty per aty me te gjithe ne pjesmarresit e asaj darke se …kush do te bente percaktimin me te mire per figuren e Bossit te gazetes sone Nikoll Lesi……Dhe une pata thene…Nikua eshte si Aeroplan pa bisht e busull…e pret te ulet ne Rinas …e vetem kur mer vesh se eshte ulur ne Gjader…Nuk shkohet e as shtyhet jeta si Dredharak e si plumbi i gaxhiut neper ferra….kur thojne tironcit e mencem o Nikoll…Fatkeqesisht keshtu ke mbetur edhe sot e kesaj dite o Nikoll Lesi ….Aeroplan pa bisht !

Une te kam pasur e te kam ende mik , shok e koleg te mire e te hershem… dhe kurre nuk te kam hedhur poshte e as te kam kthyer krahet e as te kam shitur a pergojuar… si shume te tjere qe te kane ngrene buken e te kane permbysur kupen…por edhe as kam perfituar kurresesi prej teje… as ne dite te mira e as ne dite te veshtira te tuat e te kompanise tende mediatike…ndaj dhe …shume sinqerisht nuk me vjen aspak mire kur njerezia kane zene e te thone …Nikoll Lehesi…

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix1 orë më herët

Do të dukesh me vetëbesim? Bëj këto veprime

PHOTO CREDITS: UNCHAINYOURBRAIN Vetëbesimi është një karakteristikë që me praktikën e duhur, kthehet në një armë shumë të fortë. Janë...

Mix1 orë më herët

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve?

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve? Nëse je me pushime me partnerin/en, të duhen me patjetër këto këshilla: 1....

Mix2 orë më herët

Si të bëhem milioner ? Si të bëhesh milioner përpara se të jesh 30 vjeç

Nga GRANT CARDONEEkspert ndërkombëtar i shitjeve Si të bëhesh milioner është një temë tabu. Të thuash që mund të bëhesh...

Aktualitet2 orë më herët

Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!!

Koment nga Respublica.al Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!! Është në...

Radar2 orë më herët

Video / Sanna Marin e Finlandës, party dhe alkol në një festë private! Shpërthejnë kritikat ndaj saj

Shumë persona e kanë quajtur “cool” për thjeshtësinë e saj, kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, duket se i ka ardhur...

Mix2 orë më herët

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para Disa shenja të Horoskopit konsiderohen më me fat kur bëhet fjalë...

Mix3 orë më herët

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës Në mot të nxehtë, është e...

Mix3 orë më herët

Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane

TikTokeri më i ndjekur në botë merr nënshtetësinë Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane . “Betohem se do të jem...

Kryesore3 orë më herët

Berisha: “Ballkani i Hapur” do të shënojë masivisht falimentimin e fermave tona

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, zhvilloi një bashkëbisedim me fermerët lidhur me subvencionet, mungesën e tregut dhe largimin e...

Mix3 orë më herët

Më mirë përnjëherë apo gradualisht, cila është mënyra më e mirë për të lënë duhanin?

Personat që heqin dorë nga duhanpirja do ta largojnë përgjithmonë me më shumë sukses këtë shprehi të keqe, se sa...

Facebook