Lidhu me ne

Mix

Google prezanton zyrtarisht Pixel 7 dhe Pixel 7 Pro: detajet

Google prezanton zyrtarisht Pixel 7 dhe Pixel 7 Pro: detajet

Google Pixel 7: Specifikat e plota të smartfonit

Me qëllim të përcaktimit të një standardi të ri referimi në mesin e telefonave inteligjentë Android, sot Google prezantoi zyrtarisht dy hyrjet e reja të katalogut të saj: Pixel 7 dhe Pixel 7 Pro. Tashmë protagonistë të thashethemeve të shumta të qarkulluara në periudhën e fundit, ato tashmë janë të disponueshme për para porosisë, me dërgesa të planifikuara për javën e ardhshme.

Gjithçka rreth Google Pixel 7 dhe Pixel 7 Pro të ri
Të shtyrë nga zemra rrahëse e Tensor G2 e projektuar nga grupi Mountain View, ata kompletojnë një ekosistem celular në të cilin kufjet Pixel Buds dhe Pixel Watch e pritur tashmë gjejnë vendin e tyre.

Specifikat teknike
Le të fillojmë me specifikimet teknike. Siç është bërë traditë, të dy modelet dallohen nga madhësia e ekranit, por jo vetëm. Ka edhe karakteristika të ndryshme nga pikëpamja e RAM-it të pajisur, baterisë dhe sektorit fotografik. Këtu janë të gjitha detajet më të rëndësishme.

-Pixel 7: Ekran OLED 6,3 inç me rezolucion 2400 × 1080 pikselë, shpejtësi rifreskimi deri në 90 Hz dhe Gorilla Glass Victus, procesor Google Tensor G2, 8 GB RAM LPDDR5, 128 ose 256 GB memorie të brendshme UFS 3502 +1, Kamerat e pasme megapikselë (të gjerë + ultra të gjerë) me LDAF, sensorin e përparmë 10.8 megapiksel, portë USB Type-C 3.2, mbështetje me dy karta SIM (gjithashtu eSIM), altoparlantë stereo, tre mikrofona, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, certifikim IP68, lexues gjurmësh gishtash, bateri 4,355 mAh me karikim të shpejtë 30 W, dimensionet 155.6 × 73.2 × 8.7 mm, pesha 197 gram;

Pixel 7 Pro: Ekran OLED 6,7 inç me rezolucion 3120 × 1440 piksel, shpejtësi rifreskimi deri në 120 Hz dhe Gorilla Glass Victus, procesor Google Tensor G2, 12 GB RAM LPDDR5, 128, 256 ose 512 GB memorie të brendshme 512 GB. Kamera të pasme 50 + 12 + 48 megapikselë (të gjerë + ultra të gjerë + telefoto) me LDAF, sensor të përparmë 10,8 megapiksel, port USB Type-C 3.2, mbështetje për dy kartë SIM (gjithashtu eSIM), altoparlantë stereo, tre mikrofona , Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, certifikim IP68, lexues gjurmësh gishtash, bateri 5000 mAh me karikim të shpejtë 30W, dimensione 162.9 × 76.6 × 8.9 mm, pesha 212 gram.

Detajeve të listuara më sipër është shtuar padyshim një sektor i pasur sensorësh dhe modulesh për lidhje. Nga ana e softuerit, sistemi operativ i parainstaluar është Android 13 me mbështetje për marrjen në kohë të të gjitha përditësimeve të lëshuara nga Google gjatë pesë viteve të ardhshme.

Dizajn
Nga pikëpamja e dizajnit, të dy smartfonët e rinj të gjeneratës së 7-të Google mbrohen nga një kornizë e bërë prej alumini. Ata gjithashtu kanë certifikatën e lartpërmendur IP68 që garanton hidroizolimin e tyre. Sa i përket ngjyrave, Pixel 7 vjen në Ice White, Obsidian Black dhe Cedar Green, ndërsa Pixel 7 Pro vjen në Ice White, Obsidian Black dhe Green Grey. Më poshtë është një galeri me imazhe të dobishme për t’i vëzhguar ato nga afër.

Funksionaliteti
Për sa i përket funksionalitetit, bien në sy përmirësimet e futura në menaxhimin e kamerave dhe imazheve të kapura. Midis tyre, zmadhimi deri në 30x (në Pixel 7 Pro) për të kapur imazhe të qarta edhe në një distancë të madhe, Fokus makro për të përjetësuar subjektet vetëm tre centimetra nga lentet, Clear Photo për të korrigjuar fotot e turbullta dhe regjistrim video HDR me 10-bit. .

Përfshirja e Tensor G2 dhe çipit Titan G2 ju lejon gjithashtu të krijoni një përvojë pa kompromis përsa i përket sigurisë së të dhënave. Në këtë drejtim, ne vërejmë prezantimin e lëshimit të fytyrës.

Çmimet dhe disponueshmëria
Faza e para-porositjes së Pixel 7 dhe Pixel 7 Pro fillon menjëherë, në Google Store dhe në Amazon. Për sa i përket çmimeve, ajo fillon nga 649 euro për të parin nga dy modelet dhe nga 899 euro për të parin e gamës. Dorëzimi do të fillojë javën e ardhshme, më 13 tetor.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

“Sot është një festë demokracie”- Belind Këlliçi voton në Primaret e Tiranës: Ka ardhur koha që pushteti lokal t’u kthehet qytetarëve

Kandidati në garë për primaret e Tiranës në PD, Belin Këlliçi, e ka cilësuar si një festë demokracie këtë të...

Radar4 orë më herët

I shoqëruar nga bashkëshortja, Alimehmeti voton: Fushata ka qenë shumë pozitive

Kandidati Ilir Alimehmeti, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, hodhi votën në selinë blu. Ai është një ndër shtatë kandidatët...

Radar4 orë më herët

Berisha: Rama ka kthyer PS-në në origjinë, parti mafie dhe terrorizmi. Primaret rreze e fuqishme për votën e lirë

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat pasi ka votuar për procesin e Primareve brenda forcës politike...

Radar18 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix22 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar23 orë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix23 orë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix23 orë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar23 orë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar1 ditë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Facebook