Lidhu me ne

Mix

Cila është mosha e duhur? 3 pyetjet më të rëndësishme para se të bësh një mamografi

Sa më herët të zbulohet kanceri, aq më e lehtë është të kurohet. Por kur bëhet fjalë për mamografitë, shumë njerëz mendojnë se është shumë herët ose i ndërpresin kontrollet nga frika se do t’i dëmtojnë rrezet. Por vetëm disa minuta shqetësim mund të jenë çelësi për të shpëtuar jetën… Kështu që neglizhenca nuk tolerohet.

Çfarë duhet të dini para se të shkoni të bëni një mamografi?

1. A duhet të bëjnë mamografi apo ekografi gratë mbi moshën 40 vjeç? Po ato mbi moshën 50-vjeçare?

Mjekët sugjerojnë se duke filluar nga mosha 40 vjeç, pavarësisht nga historia familjare, mamografitë duhet të bëhen rutinë çdo vit. Ekografitë duhet të kryhen si plotësuese të mamografisë, veçanërisht te gratë me inde të dendura në gji, ndjeshmëri të theksuar mamografike apo gjetje të dyshimta gjatë mamografisë. Ultrasonografia mund të kryhet lehtësisht në çdo moshë.

2. Sa shpesh duhet ta bëni mamografinë?

Mamografitë duhet të bëhen rregullisht një herë në vit duke filluar nga mosha 40-vjeçare. Ekzaminimet mund të rekomandohen në një moshë më të hershme për gratë që konsiderohen pjesë e grupeve me rrezik të lartë, d.m.th. ato me histori familjare të kancerit të gjirit. Konsultohuni me mjekun për frekuencën më të mirë të këtyre vizitave.

3. Sa shpesh duhet të ekzaminoheni nëse keni një histori familjare të kancerit të gjirit? A janë vetë mamografitë të rrezikshme?

Njerëzit që kanë një histori në familje me kancer të gjirit duhet të bëjnë mamografinë dhe ekografinë një herë në vit duke filluar nga mosha 40 vjeç. Nëse një i afërm i shkallës së parë është diagnostikuar me kancer gjiri nën moshën 40 vjeç, atëherë mjekët rekomandojnë fillimin e shqyrtimit të kancerit 10 vjet më parë sesa është zbuluar masa kanceroze tek anëtari i familjes. Nëse i afërmi juaj është diagnostikuar në moshën 35-vjeçare, atëherë duhet të shkoni rregullisht për kontrolle duke filluar nga mosha 25 vjeç.

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix7 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook