Lidhu me ne

Mix

Këto shenja tregojnë se vuani nga paranojat

Why Am I So Paranoid And What Can I Do To Feel Better? | BetterHelp

Këto shenja tregojnë se vuani nga paranojat

Bota mund të jetë goxha e frikshme, por cili është momenti kur ankthi kthehet në paranojë? Të jetosh me çrregullime paranojash personaliteti (PPD) e bën shumë stresuese ekzistencën e përditshme.

Dyshimi dhe mosbesimi ndaj të tjerëve janë dy nga simptomat kryesore të njerëzve që vuajnë nga paranojat, po cilat janë 6 shenjat që tregojnë se mund të vuani prej këtij çrregullimi?

  1. Pa u bazuar askund, besojnë se të tjerët duan t’i bëjnë keq, t’i lëndojnë apo t’i ulin.
  2. Kanë një lloj shqetësimi të vazhdueshëm sepse dyshojnë tek besnikëria dhe vërtetësia e miqve të tyre pa pasur asnjë fakt konkret që të jetë bërë shkak.
  3. Ata hezitojnë të ndajnë biseda të tyre me të tjerët pasi i frikësohen faktit se nëse e bëjnë kjo do të përdoret kundër tyre një moment tjetër.
  4. Ata nuk i lejojnë vetes t’i vlerësojnë njerëzit pozitivisht sepse në mënyrë të vazhdueshme mendojnë se ata përballë tyre kanë qëllim poshtërues ose nënçmues.
  5. Ata mbajnë inat shumë kohë pas një ngjarjeje dhe nuk mund t’i falin gabimet e të tjerëve ose lëndimet që i kanë shkaktuar sipas perceptimit të tyre.
  6. Në mënyrë konstante dyshojnë për besnikërinë e partnerit të tyre, pavarësisht se kanë mungesë faktesh ose provash për ta provuar.

Burimi: Psychology Today

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix9 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook