Lidhu me ne

Sport

“Tukoh Taka”, himni zyrtar i Kupës së Botës

Pas shumë spekulimesh,  FIFA ka konfirmuar zyrtarisht se Maluma, Nicki Minaj dhe Fares do të këndojnë  himnin  zyrtar të Kupës së Botës. E titulluar “Tukoh Taka”, ajo do të bëjë histori si kënga e parë e Kupës së Botës  me tekste angleze, spanjolle dhe arabe.

Këtë vit, FIFA ka publikuar një pjesë të vogël të këngëve zyrtare. Kënga e parë e lëshuar ishte “Hayya Hayya (Më mirë së bashku),” me Trinidad Cardona, Davido dhe Aisha. Për herë të parë ndonjëherë, kolona zanore e turneut do të shfaqë një koleksion me shumë këngë; me artistë ndërkombëtarë që ” do shfaqin zhanre të ndryshme muzikore që shtrihen në të gjithë botën. Diplo, DJ Calvin Harris dhe Sean Paul thuhet se do jenë në festivalin Fifa Fan. Ai do të zgjasë gjatë 29 ditëve të turneut.

Në vitin 1990,  (FIFA) filloi të miratonte këngë që do të bëheshin kolona zanore zyrtare e ngjarjes botërore të futbollit, e cila ndodh çdo katër vjet. Kupa e Botës fillon më 20 nëntor me ndeshjen hapëse të turneut të vendit pritës të Katarit kundër Ekuadorit. Në total do të marrin pjesë 32 ekipe që përfaqësojnë vende të ndryshme. Në fund, njëri kurorëzohet kampion i Kupës së Botës më 18 dhjetor.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix8 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook