Lidhu me ne

Sport

Fakte interesante nga futbolli

Luís Figo - Player profile | Transfermarkt

5 superyje që nuk shënuan në një Botëror

Kupa e Botës është ndoshta institucioni më i vështirë për t’u pushtuar. Duhet vullnet, fat dhe lojtarë të aftë. Nuk është thjesht rastësi që lojtarë si Ronaldo dhe Messi nuk kanë arritur të ngrenë trofeun prestigjioz.

Por ka edhe legjenda të futbollit që kanë konkurruar në këtë institucion dhe nuk kanë arritur të shënojnë asnjë gol! Disa janë ende në luftë dhe disa e kanë mbyllur karrierën e tyre vite më parë.

Luis Figo

I lindur më 4 nëntor 1972, Luis Figo u rrit me skuadrat e Barcelonës dhe Real Madridit. Ai konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë portugez në historinë e La Ligës. Me kombëtaren portugeze ka arritur të marrë pjesë në 2 Botërorë, pa arritur të shënojë asnjë gol.

Pavel Nedved

Nedved u konsiderua si një nga mesfushorët më të mirë në kulmin e tij, duke luajtur për Lazion dhe sigurisht Juventus. Me Kombëtaren e Çekisë arriti të garojë vetëm në një Botëror, pa shënuar asnjë gol.

Frank Lampard

Lampard filloi në West Ham dhe u bë një legjendë e Chelsea dhe gjithmonë një anëtar kyç i “tre luanëve”. Një nga mesfushorët më të mirë, me gola dhe asistime të jashtëzakonshme. Është për t’u shquar se ai luajti në tre Botërorë dhe nuk arriti ta fuste topin në rrjetë as edhe një herë! Sigurisht, ai shënoi një gol në Kupën e Botës 2010 kundër Gjermanisë, por nuk u llogarit. Ai ka hyrë në histori si “goli fantazmë”.

Robert Lewandowski

E pabesueshme dhe megjithatë e vërtetë! Një nga golashënuesit më të mëdhenj të Evropës, i cili ka luajtur me Bayern Munichu dhe ka qenë me Barcelonën që nga viti i kaluar, nuk ka shënuar në këtë kompeticion. Nga ana tjetër, ai ka marrë pjesë vetëm në një Botëror, ndaj ka një justifikim.

Zlatan Ibrahimovic

Ky lojtar i veçantë ka kaluar nëpër të gjitha skuadrat e mëdha të Evropës dhe ka shënuar mbi 550 gola në karrierën e tij. Fatkeqësisht ai nuk ka arritur të shënojë gol në Botëror me kombëtaren suedeze edhe pse ka konkurruar dy herë në këtë event.

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix9 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook