Lidhu me ne

Mix

5 zakone të vogla ditore për një 2023 të shëndetshëm!

5 zakone të vogla ditore për një 2023 të

Përditshmëria shpeshherë mund të jetë e mbushur me angazhime dhe kjo bën që të mos i kushtoni shumë vëmendje mënyrës se si jetoni. Por më poshtë janë pesë zakone të vogla ditore që shkenca tregon se mund t’ju ndihmojnë të gëzoni një shëndet më të mirë fizik dhe mendor.

Jepini përparësi gjumit

Të jesh pa gjumë është si të presësh që telefoni yt të funksionojë gjatë gjithë ditës me një bateri 12%. Trupi juaj ka nevojë për kohë jo vetëm për të pushuar dhe për të marrë energji, por edhe për të bërë punë të rëndësishme si për të mësuar gjëra të reja dhe për të forcuar kujtimet. Të rriturit duhet të kenë të paktën 7 orë gjumë çdo natë. Orari i fjetjes dhe i zgjimit në të njëjtën orë çdo ditë do t’ju ndihmojë të jeni më të relaksuar.

Ec më shumë

Nisja e një shëtitje rrit shëndetin tuaj fizik dhe mendor, kështu që ky duhet të jetë një aktivitet i përditshëm. Në planin fizik, ecja e rregullt mbështet sistemin tuaj imunitar, redukton dhimbjet e kyçeve dhe e bën më të lehtë ruajtjen e një peshe të shëndetshme. Ecja sipas shkencës shërben për të luftuar edhe simptomat e depresionit ose ankthit.

Lexoni për 30 minuta

Nëse ndiheni të stresuar, hapni një libër. Një studim zbuloi se një gjysmë ore leximi mund të ketë të njëjtin efekt kundër stresit, të njëjtë me burimet e njohura të qetësisë, si joga dhe humori.

Meditoni

Meditimi është një tjetër reduktues i stresit dhe përforcues i shëndetit mendor. Fillimi i meditimit mund të jetë aq i thjeshtë sa të bësh pak lexim mbi të dhe të vendosësh një kohëmatës për 5 minuta çdo ditë.

Kaloni kohë në natyrë

Hyrja në natyrë mund të na ndihmojë të qetësojmë veten. Në fakt, një grup kërkimesh zbuluan se koha në natyrë mund të përmirësojë njohuritë tona dhe rrit hapësirën e vëmendjes. Kjo sjell një rrezik më të ulët të sëmundjeve mendore. Ideale është të synoni për hapësira të gjelbra (si një pyll) ose blu (si trupat e ujit), gjatë kohës që jeni jashtë.

MË TEPËR

Mix7 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix13 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime18 minuta më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix24 minuta më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar26 minuta më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar29 minuta më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix36 minuta më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook