Lidhu me ne

Mix

Jill Biden vuan nga kanceri i lëkurës

Zonja e parë amerikane Jill Biden iu nënshtrua një operacioni të mërkurën për të hequr një nishan kancerogjen mbi syrin e saj të djathtë, ndërsa një i dytë u gjet në pjesën e majtë të gjoksit të saj.

Lajmin e ka bërë me dije kryemjeku i Shtëpisë së Bardhë. 71-vjeçarja Jill, e shoqëruar nga presidenti Joe Biden, vizitoi spitalin ushtarak Walter Reed ku iu nënshtrua testeve mjekësore dhe operacionit, që zgjatën gjithsej shtatë orë.

Kryemjeku i Shtëpisë së Bardhë, Kevin O’Connor tha se një biopsi konfirmoi se lezione të lëkurës mbi syrin e djathtë të Jill Biden ishte “kancer i qelizave bazale”.

“I gjithë indi kanceroz u hoq me sukses dhe zona përreth ishte e pastër. Ne do të monitorojmë nga afër zonën gjatë shërimit, por vlerësojmë se nuk do të nevojiten procedura të mëtejshme”, theksoi ai.

I diagnostikuar në 3.6 milionë amerikanë çdo vit, është forma më e shpeshtë e të gjitha llojeve të kancerit, sipas Fondacionit për Kancerin e Lëkurës.Kirurgjia Mohs përfshin kirurgët që presin dhe analizojnë shtresat e holla të lëkurës derisa të mos gjenden shenja të kancerit.

MË TEPËR

Mix4 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal4 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix4 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix4 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix4 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix5 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix5 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix5 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix5 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix5 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook