Lidhu me ne

Mix

Lisa Marie Presley, këngëtarja dhe vajza e Elvis Presley, ka vdekur në moshën 54-vjeçare

Lisa Marie Presley, këngëtarja dhe vajza e Elvisit, ka vdekur në moshën 54-vjeçare

Lisa Marie Presley, këngëtarja dhe fëmija i vetëm i Elvis dhe Priscilla Presley, ka vdekur në moshën 54-vjeçare, pasi u shtrua papritur në spital të enjten.

Nëna e saj 77-vjeçare konfirmoi vdekjen e Presley-t më vonë të enjten mbrëma.

“Me zemër të lënduar më duhet të ndaj lajmin e kobshëm që vajza ime e bukur Lisa Marie na ka lënë”, tha Priscilla Presley në një deklaratë. “Ajo ishte gruaja më e apasionuar e fortë dhe e dashur që kam njohur ndonjëherë. Ne kërkojmë privatësi ndërsa përpiqemi të përballemi me këtë humbje të thellë. Faleminderit për dashurinë dhe lutjet. Për momentin nuk do të ketë komente të tjera.”

Presley u dërgua në spital nga shtëpia e saj në Calabasas, Kaliforni, pas një arresti kardiak të raportuar, raportoi fillimisht TMZ. Nëna e saj u kërkoi fansave që ta mbanin vajzën e saj në lutjet e tyre në një deklaratë të lëshuar kur lajmi u publikua për herë të parë.

Familja e Presley tha në një deklaratë të veçantë se ata ishin “të tronditur dhe të shkatërruar nga vdekja tragjike e të dashurës së tyre Lisa Marie. Ata janë thellësisht mirënjohës për mbështetjen, dashurinë dhe lutjet e të gjithëve dhe kërkojnë privatësi gjatë kësaj kohe shumë të vështirë.

Muzikantja u shfaq me nënën e saj në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Golden Globes në Los Angeles dy ditë përpara se të shtrohej në spital, si pjesë e grupit të talenteve që mbështesin filmin biografik të mirënjohur të Baz Luhrmann Elvis. Këtë natë, aktori Austin Butler fitoi çmimin e aktorit më të mirë në një film dramë për performancën e tij si Mbret.

Presley lavdëroi Butlerin për performancën e tij, duke thënë: “Unë me të vërtetë nuk dija çfarë të bëja me veten pasi e pashë. M’u desh pesë ditë për ta menduar me veten time sepse ishte kaq e pabesueshme dhe kaq e drejtë dhe autentike që ju fituat.”

Homazhet për Presley-t pasuan me shpejtësi lajmin për vdekjen e saj.

John Travolta tha në Instagram: “Lisa vogëlushe, më vjen shumë keq. Do të më mungosh por e di që do të të shoh përsëri. Dashuria dhe zemra ime shkojnë për Riley, Priscilla, Harper dhe Finley.”

Tom Hanks, tha: “Zemrat tona janë thyer me vdekjen e papritur dhe tronditëse të Lisa Marie Presley sonte. Tom dhe unë kishim kaluar pak kohë me familjen gjatë turneut promovues të filmit Elvis. Lisa Marie ishte kaq e sinqertë dhe e drejtpërdrejtë, e pambrojtur, në një gjendje pritjeje për filmin. Ajo foli me aq elokuencë për babain e saj.”

Brian Wilson nga Beach Boys shkroi në Twitter: “Është e vështirë të pranosh kur dikush kaq i ri dhe plot jetë vdes. Ndihem shumë keq për Lisa Marie dhe uroj më të mirat për fëmijët dhe familjen e saj.”

Bette Midler tha: “Jam në shok. Kaq e bukur dhe vetëm 54 vjeç; Unë në fakt nuk mund ta kuptoj atë.”

I lindur në Memphis, Tennessee në vitin 1968, Presley është fëmija i vetëm i Elvis dhe Priscilla Presley. Kur prindërit e saj u divorcuan, Presley u zhvendos me nënën e saj në Los Anxhelos, por do të kthehej në shtëpinë e babait të saj në Memphis, Graceland.

Kur Elvis vdiq në 1977, Presley nëntë vjeçare u bë trashëgimtare e përbashkët e pasurisë së tij me gjyshin e saj, Vernon Presley, dhe stërgjyshen e saj, Minnie Mae Hood Presley. Kur ajo ishte 25 vjeç, Presley ishte trashëgimtarja e vetme e mbijetuar e pasurisë, që atëherë vlerësohej në 100 milionë dollarë. Në vitin 2005, ajo shiti shumicën e aksioneve të biznesit të pronës te Industrial Media, por mbajti kontrollin e Graceland.

Në vitin 1997, Presley publikoi Don’t Cry Daddy si një duet me vokalin e babait të saj, për të shënuar 20 vjetorin e vdekjes së tij. Më vonë ajo ndoqi rrugën e babait të saj në muzikë, duke lëshuar tre albume: Për Whom It May Concern (2003), Now What (2005) dhe Storm & Grace (2012).

Presley ishte martuar katër herë. Ajo ishte e martuar me muzikantin Danny Keough midis viteve 1988 dhe 1994, me të cilin kishte dy fëmijë: aktorin Riley Keough dhe Benjamin Keough, i cili i dha fund jetës së tij në vitin 2020, në moshën 27 vjeçare. Në një ese për People në 2022, Presley shkroi se ndjehej e “shkatërruar” pas vetëvrasjes së djalit të saj.

Keough dhe Presley mbetën miq të ngushtë pas divorcit të tyre, me Keough që jetonte në shtëpinë e mysafirëve në pronën e saj deri në vdekjen e saj. TMZ raportoi se Keough administroi CPR në Presley derisa mbërritën mjekët.

Presley u martua me këngëtarin Michael Jackson 20 ditë pas divorcit me Keough, por ata u divorcuan 18 muaj më vonë; gjatë asaj kohe, Presley e bindi Jackson që të zgjidhte akuzat për ngacmim të fëmijëve në gjykatë dhe të shkonte në rehabilitim për abuzimin e tij me drogën.

“Besova se ai nuk bëri asgjë të gabuar dhe se ai u akuzua gabimisht dhe, po, fillova të bie në dashuri me të,” i tha ajo më vonë një biografi të Jackson. “Doja ta shpëtoja. Ndjeva se mund ta bëja.”

Në vitin 2000 ajo u fejua me muzikantin John Oszajca, por e ndërpreu atë pasi u takua me aktorin Nicolas Cage në një festë. Cage dhe Presley u martuan në gusht 2002, por Cage bëri kërkesë për divorc në nëntor.

Presley u martua me kitaristin dhe producentin e saj muzikor Michael Lockwood në vitin 2006 dhe ata patën vajza binjake, Harper dhe Finley. Presley bëri kërkesë për divorc pas 10 vitesh martesë.

Në vitin 2011, ajo u nderua nga guvernatori i Tenesit dhe kryetari i bashkisë së New Orleans për përpjekjet e saj bamirëse.

Presley ishte e hapur për luftën e saj me varësinë nga opioidet, duke shkruar se ajo u bë e varur pas lindjes së binjakëve të saj në 2008.

Ajo ishte një scientologe për rreth dy dekada, por thuhet se u largua në vitin 2014. Nëna dhe vajza e saj Riley mbeten në aty në kishë.

MË TEPËR

Mix1 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport24 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix24 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport24 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook