Lidhu me ne

Mix

Lista e plotë e nominimeve për çmimet ‘Oscars 2023’

Lista e plotë e nominimeve për çmimet 'Oscar 2023'

Nominimet për Oscar 2023 kanë përfunduar!

“Everything Everywhere All at Once” kryeson listën e këtij viti me 11 nominime gjithsej.

Filmi më i mirë:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Banshees of Inisherin”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“The Fabelmans”
“Tár”
“Top Gun: Maverick”
“Triangle of Sadness”
“Women Talking”

Aktori më i mirë:

Austin Butler – “Elvis”
Colin Farrell – “The Banshees of Inisherin”
Brendan Fraser – “The Whale”
Paul Mescal – “Aftersun”
Bill Nighy – “Living”

Aktorja më e mirë:

Cate Blanchett – “Tár”
Ana de Armas – “Blonde”
Andrea Riseborough – “To Leslie”
Michelle Williams – “The Fabelmans”
Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once”

Regjisori më i mirë:

Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin”
Daniel Kwan and Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once”
Steven Spielberg – “The Fabelmans”
Todd Field – “Tár”
Ruben Östlund – “Triangle of Sadness”

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

Angela Bassett – “Black Panther: Wakanda Forever”
Hong Chau – “The Whale”
Kerry Condon – “The Banshees of Inisherin”
Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once”
Stephanie Hsu – “Everything Everywhere All at Once”

Aktori më i mirë në rol dytësor:

Brendan Gleeson – “The Banshees of Inisherin”
Brian Tyree Henry – “Causeway”
Judd Hirsch – “The Fabelmans”
Barry Keoghan – “The Banshees of Inisherin”
Ke Huy Quan –  “Everything Everywhere All at Once”

Skenari origjinal më i mirë:

“The Banshees of Inisherin,” Martin McDonagh
“Everything Everywhere All at Once,” Daniel Kwan and Daniel Scheinert
“The Fabelmans,” Tony Kushner and Steven Spielberg
“Tár,” Todd Field
“Triangle of Sadness,” Ruben Östlund

Skenari i përshtatur: 

“All Quiet on the Western Front,” Edward Berger, Lesley Paterson dhe Ian Stokell
“Glass Onion: A Knives Out Mystery,” Rian Johnson
“Living,” Kazuo Ishiguro
“Top Gun: Maverick,” Ehren Kruger, Eric Warren Singer dhe Christopher McQuarrie, story by Peter Craig dhe Justin Marks
“Women Talking,” Sarah Polley

Dokumentari më i mirë:

“All That Breathes”
“All the Beauty and the Bloodshed”
“Fire of Love”
“A House Made of Splinters”
“Navalny”

Dokumentari me metrazh të shkurtër:

“The Elephant Whisperers”
“Haulout”
“How Do You Measure a Year?”
“The Martha Mitchell Effect”
“Stranger at the Gate”

Filmi më i mirë ndërkombëtar

“All Quiet on the Western Front” (Germany)
“Argentina, 1985” (Argentina)
“Close” (Belgium)
“EO” (Poland)
“The Quiet Girl” (Ireland)

Filmi më i mirë i animuar:

“Guillermo del Toro’s Pinocchio”
“Marcel the Shell with Shoes On”
“Puss in Boots: The Last Wish”
“The Sea Beast”
“Turning Red”

Film me metrazh të shkurtër aksion:

“An Irish Goodbye”
“Ivalu”
“Le Pupille”
“Night Ride”
“The Red Suitcase”

Film me metrazh të shkurtër i animuar:

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”
“The Flying Sailor”
“Ice Merchants”
“My Year of Dicks”
“An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It”

Kompozimi:

“All Quiet on the Western Front”
“Babylon”
“The Banshees of Inisherin”
“Everything Everywhere All at Once”
“The Fabelmans”

Kënga më e mirë:

“Applause” nga “Tell It like a Woman”
“Hold My Hand” nga “Top Gun: Maverick”
“Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever”
“Naatu Naatu” nga “RRR”
“This Is A Life” nga “Everything Everywhere All at Once”

Kostumografia:

“Babylon”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“Mrs. Harris Goes to Paris”

Produksioni:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“Babylon”
“Elvis”
“The Fabelmans”

Best film editing

“The Banshees of Inisherin”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“Tár”
“Top Gun: Maverick”

Kinematografia:

“All Quiet on the Western Front”
“Bardo: False Chronicle of a Handful of Truths”
“Elvis”
“Empire of Light”
“Tár”

Sound:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Batman”
“Elvis”
“Top Gun: Maverick”

Grimi dhe flokët:

“All Quiet on the Western Front”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Elvis”
“The Whale”

Editimi

Mikkel E.G. Nielsen, “The Banshees of Inisherin”
Matt Villa dhe Jonathan Redmond, “Elvis”
Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once”
Monika Willi, “TÁR”
Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Efektet vizuale:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Top Gun: Maverick”

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport1 ditë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix1 ditë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport1 ditë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook