Lidhu me ne

Letersi

“Mos u çudit nëse ta kthejnë shpinën ” -Poezi nga Timo Flloko

TIMO FLLOKO: MOS U ÇUDIT NËSE TA KTHEJNË SHPINËN…

ylli im timo flloko poezi

Poezi nga Timo Flloko

Nëse thyhesh arenës së kësaj jete
Si nga disfatat në sheshin e një lufte,
Armët në i flaksh më në fund tutje,
Me triumfe po aq sa edhe humbje…

Në u tërheqsh, shpallsh armëpushimin,
Pa pyetur për trofe betejash të lavdishme dikur,
Me një degë ulliri si kurorë mbi krye,
Paqësisht ngri në ajër të bardhin flamur…

Mos u çudit nëse ta kthejnë shpinën,
Ata që për virtyt i faleshin vesit…
Të ndihesh i tradhtuar, sa edhe i fyer,
Për faj të egos që i degradon njerëzit…
Varur në ajër, kapur për fyti,
Prej cenit mjeran: interesit!

*Titulli i origjinalit: “Nëse”

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix31 minuta më herët

Shenjat e para të Alzheimerit mund të shfaqen në sytë tuaj

Sytë janë më shumë se një dritare për shpirtin – ata janë gjithashtu një pasqyrim i shëndetit njohës të një...

Radar34 minuta më herët

Pse Emmanuel Macron hoqi orën luksoze gjatë intervistës televizive

Presidenti francez Emmanuel Macron është kritikuar pasi hoqi një orë luksoze gjatë një interviste për ndryshimet e pensioneve. Franca është...

Radar36 minuta më herët

Gazetari që zbërtheu skemën e gjobave të Adriatik Doçit: Kishim shumë denoncime. Merrte një fakt të vërtetë, 30 i sajonte

Gazetari Naim Noka i cili publikoi një ditë më parë në portalin e tij “Publiklive” përgjimet audio të Adriatik Doçit,...

Radar18 orë më herët

Audiopërgjimet për gjobëvënie, Tiku i Rilindjes furnizohet nga familja Rama, ndaj ka imunitet

Audiopërgjimet për gjobëvënie, Berisha: Tiku i Rilindjes furnizohet nga familja Rama, ndaj ka imunitet Berisha tha se Doçi furnizohet me...

Mix18 orë më herët

Sa magnez i nevojitet trupit? – A Jeni duke marrë mjaftueshëm magnez, jetik për shëndetin

Magnezi është një mineral i rëndësishëm për organizmin. Ai ndihmon në mbarëvajtjen e një sërë procesesh të rëndësishme, përfshirë funksionin...

Mix18 orë më herët

A është e shëndetshme tërshëra? Ja vlerat ushqyese që përmban dhe përfitimet prej saj

Tërshëra është një burim energjie i shëndetshëm, e pasur me vlera ushqyese për shëndetin. Shtimi i tërshërës në dietën e përditshme...

Mix18 orë më herët

5 arsyet me te shpeshta pse femija s’ka oreks, nuk ha …

Shpesh fëmijët nuk kanë oreks, madje refuzojnë edhe ushqimet e tyre të preferuara. Kjo gjë është shumë shqetësuese për nënat...

Mix18 orë më herët

Vizita e pare tek dentisti per femijen

0Shumica e fëmijëve nuk e kanë bërë vizitën e tyre të parë tek dentisti deri pas moshës 2 vjeçare. Në...

Mix19 orë më herët

10 njerëzit më të pasur në botë aktualisht sipas Forbes

Këtu janë 10 njerëzit më të pasur në botë në 2023, sipas Forbes. Çmimet e aksioneve luhaten në mënyrë rutinore,...

Mix19 orë më herët

Motra e Olta Gixharit ironizon Kiarën me një foto

Nominimet e javës së kaluar çuan ‘kokë më kokë’, Olta Gixharin dhe Kiara Titon. Lidhur me nominimet brenda BBVIP ka...

Facebook