Lidhu me ne

Sport

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)


Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën Kombëtare të Basketbollit (NBA).

I konsideruar gjerësisht si një nga basketbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Bryant fitoi pesë kampionate NBA, ishte 18 herë në All-Star, 15 herë anëtar i ekipit All-NBA, 12 herë anëtar i ekipit All-Defensive, Lojtari më i Vlefshëm i NBA-së (MVP) 2008 dhe dy herë MVP i finaleve të NBA.

Ai i vuri vetes pseudonimin “Black Mamba” në mesin e viteve 2000 dhe epiteti u thirr gjerësisht nga publiku.

Bryant fitoi medalje të arta në ekipet olimpike të 2008 dhe 2012 të SHBA. Në vitin 2018, ai fitoi çmimin Oscar për filmin më të mirë të shkurtër të animuar për filmin “Dear Basketball”.

Bryant vdiq, së bashku me vajzën e tij Gianna dhe shtatë të tjerë, në një aksident me helikopter në Calabasas, Kaliforni, më 26 janar 2020.

Bota e sportit humbi një nga ikonat e saj, por ai do të mbetet i përjetshëm për kujtimet që ka lënë pas. Në mbarë botën tashmë ka murale dedikuar Bryant.

Brooklyn NY. Photo: AFP
Burbank, LA. Photo: Getty
Campania, Itali. Photo: Getty
Chinatown NY. Photo: AFP
Costa Mesa, Kaliforni. Photo: Getty
Guangdong Kinë. Photo: Gtres
LA. Photo: AFP
LA. Photo: USA Today Sports
LA. Photo: AFP
LA. Photo: Getty
Napoli, Itali. Photo: Getty
Taguing City, Filipine. Photo: Reuters

MË TEPËR

Mix12 orë më herët

3 shenjat më gënjeshtare të zodiakut

Ata nuk kanë asnjë ndjenjë. Foto ilustruese PESHORJA Peshorja dhe sharmi i tyre shkojnë dorë për dore. Por kini kujdes...

Mix12 orë më herët

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”?

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”? Skena e vështirë, të brendshmet...

Radar13 orë më herët

“Gjueti shtrigash”, Donald Trump kritikon prokurorët që po kryejnë hetime ndaj tij

Ish presidenti Donald Trump shfrytëzoi takimin e parë me mbështetësit në kuadër të fushatës presidenciale për zgjedhjet e vitit 2024...

Mix13 orë më herët

Arrestohet aktori i Creed III. Jonathan Majors akuzohet se sulmoi një grua

Aktori i Creed III, Jonathan Majors, është arrestuar me akuza për mbytje, sulm dhe ngacmim. Departamenti i Policisë së Nju...

Mix13 orë më herët

Quinoa, superushqimi i astronautëve që ndalon plakjen

Me origjinë nga Peruja dhe e përhapur ndërkombëtarisht, quinoa është shumë e mirë për shëndetin dhe mund të përfshihet në...

Mix13 orë më herët

​Ushqimet që preferojnë futbollistët / Super ushqimi i “yjeve” të futbollit

Lojtarët e futbollit po i japin rëndësi të madhe ushqimit. Prej disa muajsh është e zakonshme të flitet për superushqimet....

Mix13 orë më herët

Mjeshtrat e Feng Shui tregojnë ritualin e lashtë për të tërhequr dashurinë

Në Feng Shui, fusha e marrëdhënieve romantike dhe dashurisë është shumë e rëndësishme. Përveç simboleve të njohura, që aktivizojnë zonën e...

Mix13 orë më herët

Ja pse një gruaje i duhen takat e larta!

Nëse jeni një grua që vesh taka të larta çdo ditë në punë, dikush që i vesh ato vetëm në...

Mix13 orë më herët

Përse Laura Pausini zgjodhi një unazë martese të zezë

Pas më shumë se 17 vitesh bashkë, Laura Pausini vendosi të kurorëzonte dashurinë me Paolon, me të cilin ka edhe...

Mix13 orë më herët

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë çifti më i ri i showbizit

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë bashkë. Të dy janë fotografuar në rrugët e Tokios duke shkëmbyer puthje pasionante. Lajmi...

Facebook