Lidhu me ne

Radar

Vendimi qesharak/ Minoranca Alibeaj do konkurrojë si PD

Katër ushtarë të Rilindje; Elvin Lako, Koli Bele, Ilir Rusmali dhe Ledio Braho vetëm kanë ngritur duart për një sekret publik që të gjithë e dinin prej muajsh; me siglën e PD në këto zgjedhje, ku duhet të triumfojë Edi Rama, do të prezantohet një minorancë e papërfillshme brenda kësaj partie.

Katër nga pesë anëtarët e Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve vendosën regjistrimin e Partisë Demokratike në zgjedhje me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn. KAS ka vendosur se ky i fundit mund të depozitojë dokumentacionin me emrin e tij si kryetar i komanduar ndonëse ish partia ka në gjykatë si lider të pa ç’regjistruar Lulzim Bashën dhe ndonëse Alibeaj nuk është votuar kurrë për postin që i njohën Elvin Lako, Ilir Rusmali, Koli Bele dhe Ledio Braho.

Me këtë vendim praktikisht KAS ka kundërshtuar qëndrimin e Kryekomisionerit Ilirian Celibashi, që pretendonte se nëse vula i jepet grupimit të regjistruar në gjykatë me kryetar Bashën, duhej që ky i fundit të mbante edhe përgjegjësinë për aktet që do firmoste. Në vendimin e dy ditëve më parë, Celibashi kërkoi që PD të mos futej në zgjedhje pasi nuk kishte plotësuar dokumentacionin e nevojshëm. Celibashi e vlerësoi kusht të panegociueshëm për të regjistruar PD-në në zgjedhje, deklaratën solemne të angazhimit me firmë të Lulzim Bashës, pasi edhe pse ka dhënë dorëheqjen në mars të 2022, është ai që figuron në Gjykatën e Tiranës ende si lider i partisë.

Por, ky pretendim u kundërshtua nga përfaqësuesi i Alibeajt, Indrit Sefa, që parashtroi para KAS të gjithë argumentet ligjorë, përmes së cilave kërkohej rrëzimi i vendimit të KQZ, për mosregjistrimin e tyre në zgjedhje. Sefa u ndal në autorizimin e lënë nga Basha para se të jepte dorëheqjen për regjistrimin e PD-së në zgjedhje. Sefa tha, se ky autorizim iu jep atyre tagër që të bëjnë kërkesën për regjistrim në zgjedhje, ndërsa sa i takon deklaratës solemne tha se nuk është e detyrueshme që të firmoset nga Lulzim Basha, pasi kjo është përgjegjësi e subjektit politik.

Pra, po të ripërmbledhim atë që ka ndodhur, Gjykata e Apelit e kthehu çështjen për rishqyrtim duke i dhënë mundësinë atij grupimi që përkrah Rama dhe Lindita Nikolla në Parlament, të ruante vulën e PD. Edhe kreu i KQZ, Celibashi vazhdoi në të njëjtën linjë, veçse kërkoi që meqë vula kishte mbetur te ajo pjesë që kishin Bashën si kryetar të regjistruar në gjykatë, dokumentacionin për pjesëmarrjen në zgjedhje duhej ta nënshkruante vetëm ai. Katërshja e KAS, Elvin Lako, Koli Bele, Ilir Rusmali dhe Ledio Braho, ia hoqi qafe edhe këtë andrallë Alibeajt duke sanksionuar se si opozitë zyrtare ndaj Ramës në zgjedhje duhet shpallur një minorancë e papërfillshme e PD.

Si përfundim në fletën e votimit emri në krah të Partisë Demokratike do të jetë Enkelejd Alibeaj. KAS privilegjoi argumentat e Alibeajt duke shpallur se “e detyron Komisionerin Shtetëror të regjistrojë subjektin zgjedhor Partia Demokratike, me nënkryetarin Enkelejd Alibeaj në cilësinë e kryetarit të komanduar të partisë” thuhet në vendimin e lexuar nga relatori i çështjes, Koli Bele.

Kështu u rrëzua pretendimi i Berishës si mishërim i shumicës, ndonëse përfaqësuesi i tij ligjor tha që do ta dërgojnë çështjen në Kolegjin Zgjedhor brenda afatit të lejuar pesë ditor.

Dhe në këtë pikë aplikimi i standardit të dyfishtë nga tragjik rrezikon të bëhet komik. Sepse nëse me vendimin e Gjykatës së Apelit vula iu rimor Berishës për t’u dhënë Alibeajt duke lejuar që ky i fundit të ankimohej për një proces ku nuk qe palë, tani të tjerë gjykatës, ata të Kolegjit Zgjedhor, mund ta refuzojnë pretendimin e Berishës me argumentin e kundërt, se ai nuk mund të bëhet palë në konfliktin e Alibeajt me Celibashin.

Në gjithë këtë lojë me kungulleshka qëllimi është vetëm një: që si opozitë zyrtare përballë Ramës të shfaqet pjesa më e cfilitur, më e dobët dhe më jo serioze e PD. Prandaj në fletën e votimit në 14 maj, krahas emrit Partia Demokratike, do të shfaqet i mandatuari, por i pavotuari si kryetar, Alibeaj.

MË TEPËR

Mix17 orë më herët

U rendit i dyti pas Stresit në BBVK, Vedat Bajrami hatërmbetje me produksionin

Në finalen e “Big Brother VIP” Stresi dhe Vedat Bajrami ishin përballë njëri-tjetrit kokë më kokë. Por, në fund ishte reperi...

Kritike17 orë më herët

Disa zagarë me ndihmën e pushtetit vodhën “vulën” e PD

Pollo: Disa zagarë me ndihmën e pushtetit vodhën “vulën” e PD Pollo: Disa zagarë me ndihmën e pushtetit vodhën “vulën”...

Mix18 orë më herët

Si të kërkoni rritje rroge ?

Kërkimi për një rritje rroge është shpesh i ndërlikuar. Ju prireni të mendoni shumë për këtë përpara se të ndërmerrni...

Mix19 orë më herët

Fakte interesante nga Shqipëria komuniste: I vetmi vend pa Ministri Drejtësie në botë

Vendosja e regjimit komunist në vitin 1945 u shoqërua me një ristrukturim tërësor të sistemit të drejtësisë, legjislacionit dhe organizimit...

Temporal19 orë më herët

Si u kujdes Enver Hoxha personalisht për hetimin, filmimin dhe fotografimin nën torturë të Fiqirete Shehut

Nga Afrim Imaj Në fundin e gushtit dhe fillimin e shtatorit të vitit 1983, një video misterioze që u shpërnda...

Mix19 orë më herët

Bled Mane thotë se ka qenë në burg me Qetsorin: ‘Rrinte te bodrumi ku izolohen hajdutët e pusetave’

Bledi Mane e ka rrëfyer edhe vetë se ka qenë në burg 3 herë, e këtë e përmendi edhe në...

Radar19 orë më herët

Veliaj krenohet me fidanet e mbjella në Tiranë/ “Ju bëni shaka, por ato janë rritur, bëjnë hije”

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka prezantuar ditën e sotme nisjen e javës së Teknologjisë Tirana-Tel Aviv, qëllimi...

Mix19 orë më herët

Ryan Reynolds, përgatitja dhe dieta e tij strikte për rolin në “Deadpool”

Aktori Ryan Reynolds po përgatitet tërësisht për të sjellë sërish në jetë protagonistin e “Deadpool”. Trajneri i Reynolds, Don Saladino,...

Sport21 orë më herët

“Nuk kam parë kurrë një makinë kaq të shpejtë”, për kë e ka fjalën Lewis Hamilton?

Mangësitë e ekipit të Mercedes u zbuluan edhe një herë në Formula 1, në Arabinë Saudite këtë fundjavë. Red Bull...

Mix21 orë më herët

Dieta e Harvardit: Udhëzime dietike për shëndetin dhe jetëgjatësinë

Burimi: Unsplash Në një kohë kur temat e jetëgjatësisë dhe plakjes së shëndetshme janë më të njohura se kurrë, njerëzit...

Facebook