Lidhu me ne

Mix

Gabimi më i zakonshëm që bëjnë prindërit kur fëmija ka temperaturë

Gabimi më i zakonshëm që bëjnë prindërit kur

Shumica e prindërve e kuptojnë se temperatura e ulët ndihmon trupin e fëmijës të luftojë infeksionin, por një në tre prindër u jepnin fëmijëve ilaçe për të ulur temperaturën, edhe nëse ajo nuk do të ishte mbi 38°C.

Ky ishte përfundimi nga Sondazhi Kombëtar i Spitalit të Fëmijëve C.S. Mott në Shëndetin e Fëmijëve nga Universiteti i Miçiganit, SHBA. Pyetjeve të studiuesve iu përgjigjën 1,376 prindër të fëmijëve të moshës 12 vjeç e poshtë, të cilët u intervistuan midis gushtit dhe shtatorit 2022.

50% e prindërve do të përdornin antibiotikë nëse temperatura do të shkonte 38.0 °C dhe 38.8 °C, ndërsa një e katërta e prindërve ndoshta do të jepnin një dozë më shumë për të parandaluar rikthimin e temperaturës.

“Disa prindër mund të nxitojnë menjëherë për t’u dhënë fëmijëve të tyre ilaçe, por në shumicën e rasteve është më mirë të lini ethet të bëjnë të vetën. Sepse nëse e lëshojmë menjëherë temperaturën, kjo nuk ndihmon për të kuruar më shpejt sëmundjen. Ekziston gjithashtu rreziku i dhënies së tepërt të ilaçeve kur nuk është e nevojshme, duke shkaktuar efekte anësore”, shpjegon pediatri i Spitalit të Fëmijëve Mott, Dr. Susan Woolford

MË TEPËR

Kryesore19 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix19 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar19 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix19 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix19 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix19 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix19 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook