Lidhu me ne

Mix

Gabimi më i zakonshëm që bëjnë prindërit kur fëmija ka temperaturë

Gabimi më i zakonshëm që bëjnë prindërit kur

Shumica e prindërve e kuptojnë se temperatura e ulët ndihmon trupin e fëmijës të luftojë infeksionin, por një në tre prindër u jepnin fëmijëve ilaçe për të ulur temperaturën, edhe nëse ajo nuk do të ishte mbi 38°C.

Ky ishte përfundimi nga Sondazhi Kombëtar i Spitalit të Fëmijëve C.S. Mott në Shëndetin e Fëmijëve nga Universiteti i Miçiganit, SHBA. Pyetjeve të studiuesve iu përgjigjën 1,376 prindër të fëmijëve të moshës 12 vjeç e poshtë, të cilët u intervistuan midis gushtit dhe shtatorit 2022.

50% e prindërve do të përdornin antibiotikë nëse temperatura do të shkonte 38.0 °C dhe 38.8 °C, ndërsa një e katërta e prindërve ndoshta do të jepnin një dozë më shumë për të parandaluar rikthimin e temperaturës.

“Disa prindër mund të nxitojnë menjëherë për t’u dhënë fëmijëve të tyre ilaçe, por në shumicën e rasteve është më mirë të lini ethet të bëjnë të vetën. Sepse nëse e lëshojmë menjëherë temperaturën, kjo nuk ndihmon për të kuruar më shpejt sëmundjen. Ekziston gjithashtu rreziku i dhënies së tepërt të ilaçeve kur nuk është e nevojshme, duke shkaktuar efekte anësore”, shpjegon pediatri i Spitalit të Fëmijëve Mott, Dr. Susan Woolford

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

5 rregullat e panegociueshme që Madonna u ka vënë fëmijëve

Madonna ka zbuluar sekretin e suksesit të saj si nënë në rritjen e fëmijëve. Ata kanë lirinë e tyre, por...

Radar5 orë më herët

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret Denoncimi i Hasenbelliut: Rama më kërkoi...

Mix6 orë më herët

Hasbulla provon çizmet e famshme “Super Mario”

Kur maska e njohur e modës, MSCHF, nxorri në shitje një palë çizme të kuqe me detaje stilistike ekstravagante, të frymëzuara...

Mix6 orë më herët

Dieta që na ndihmon të forcojmë kockat

Flitet shpesh për osteoporozën, e cila është një sëmundje tinëzare, përgjegjëse për fraktura të cilat në pleqëri mund të jenë...

Mix6 orë më herët

E dehur, Olta puth në buzë Dean dhe shan Luizin

Mbrëmjen e djeshme, pas përfundimit të spektaklit banorët e BBV kërcyen e u kënaqën nën muzikën e DJ PM dhe...

Mix6 orë më herët

5 përfitimet shëndetësore të Agjërimit

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, bota islame po përgatitet për agjërim. Agjërimi, i cili është një adhurim shumë i...

Mix6 orë më herët

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën...

Mix7 orë më herët

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale, përparimi më i madh i njerëzimit në dekada

Në një postim, Bill Gates iu referua inteligjencës artificiale, duke theksuar se ajo është përparimi më i rëndësishëm teknologjik i njerëzimit në dekada,...

Radar7 orë më herët

Rama përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme

Cukali: Kryeministri përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme Kreu i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto...

Facebook