Lidhu me ne

Mix

Lewis Capaldi mendon largimin nga muzika

Koncerti i këngëtarit skocez Lewis Capaldi në Frankfurt ka nxitur shqetësim për të gjithë fansat që e shoqëruan në kryeqytetin gjerman.

Artisti u prek në mes të koncertit nga një sërë lëvizjesh  që nuk mundi t’i kontrollonte, për shkak të sindromës Tourett që vuan dhe që e penguan të vazhdonte me këngën e tij të famshme “Someone You Loved”. , gjë që bëri që 15,000 fansat që ishin aty  ta përfundonin këngën vetë. Muzikanti komentoi se nëse gjendja e tij përkeqësohet, do të duhet të heqë dorë nga muzika, pasi nuk dëshiron që performancat e tij të duken keq. “Është vetëm bërja e muzikës që ma bën këtë, përndryshe mund të jem mirë me muaj të tërë. Është një situatë e çuditshme”, tha Lewis për The Times. “Për momentin, ia vlen , por nëse arrin në një pikë ku po i bëj dëm të pariparueshëm vetes, do të heq dorë.

Çfarë është sindroma Tourette?

Sindroma Gilles de la Tourette është një çrregullim neurologjik që manifestohet fillimisht në fëmijëri ose adoleshencë, para moshës 18 vjeç. Sindroma Tourette karakterizohet nga shumë tike motorike dhe fonike që zgjasin më shumë se një vit. Në përgjithësi, simptomat e para janë lëvizjet e pavullnetshme (tikat) e fytyrës, krahëve, gjymtyrëve. Këto tike janë të shpeshta, të përsëritura dhe të shpejta.

Këto tike të pavullnetshme mund të jenë gjithashtu të ndërlikuara dhe të përfshijnë të gjithë trupin. Shumë njerëz raportojnë se ndjejnë ato që përshkruhen si nxitje paraprake: dëshira për të kryer një aktivitet motorik. Mund të ndodhin gjithashtu simptoma të tjera, të tilla si përkëdheljet, mendimet dhe lëvizjet e përsëritura dhe shqetësimet obsesive.

Ka edhe tike vokale. Këto tike zakonisht ndodhin së bashku me lëvizjet.Ato mund të shprehen gjithashtu si koprolalia (përdorimi i pavullnetshëm i fjalëve të turpshme ose fjalëve dhe frazave të papërshtatshme).

MË TEPËR

Radar15 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet15 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar15 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore15 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore18 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar18 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook