Lidhu me ne

Mix

Mira Murati, shqiptarja më e famshme në botën e teknologjisë

Mira Murati

Mira Murati është shqiptarja, e cila na bëri të ndihemi të gjithëve krenarë me arritjen e saj të fundit. Të gjitha mediat ndërkombëtare po flasin për të. Ajo është shefja e teknologjisë në një ndër kompanitë më të famshme dhe të avancuara në botë për inteligjencën artificiale, OpenAI.

Emri i OpenAI bëri xhiron në internet në ditët e fundit pas lançoi një bot komunikimi me inteligjencë artificiale, i quajtur ChatGPT.

OpenAI, një prej laboratorëve më ambiciozë në botë të inteligjencës artificiale, u themelua si kompani në fund të 2015-ës nga një grup investitorësh. Investitorët janë: themeluesi i Y Combinator, Sam Altman dhe themeluesi i Tesla, Elon Musk.

Synimi i tyre: zhvillimi i sistemeve miqësore të inteligjencës artificiale në përfitim të njerëzimit.

Që prej 2018-ës, pjesë e OpenAI u bë Mira Murati, shqiptarja, e cila vjen nga qyteti i Vlorës dhe në Maj të atij viti u emërua në pozitën e CTO, duke mbikëqyrur operacionet teknologjike të kompanisë.

35-vjeçarja Mira Murati është diplomuar nga Shkolla e Inxhinierisë në Masaçusets, SHBA, si inxhiniere mekanike. Gjatë periudhës 2013-2016 ajo punoi pranë Tesla si Menaxhere e Lartë Produkti për seritë Model X përpara se të punonte për dy vite të tjera nga 2016-2018 për Leap Motion, si zëvendës presidente e produktit dhe inxhinierisë.

ChatGPT është një model i avancuar, i trajnuar mbi një grup të dhënash masive në internet, duke e lejuar të gjenerojë tekst të ngjashëm me njeriun, me një shkallë të lartë rrjedhshmërie dhe koherence.

Një nga aftësitë kryesore të ChatGPT është aftësia për të formuluar tekst, duke përfshirë dialog, artikujt dhe madje edhe poezi.

Krahas kësaj, ChatGPT mund të bëjë edhe një sërë detyrash, të tilla si përgjigjia e pyetjeve, përmbledhja e tekstit dhe analiza e ndjenjave. Kjo e bën atë një mjet të fuqishëm, duke përfshirë chatbot, asistentët virtualë dhe gjenerimin e përmbajtjes për faqet e internetit dhe mediat sociale.

Në një farë mënyre, Mira Murati mund të diskutojë drejtpërdrejt rreziqet e Inteligjencës Artificiale, ndërsa ju bën të ndiheni sikur gjithçka do të jetë në rregull, shkruan revista prestigjioze “The Times”.

Murati ka folur për dobësinë më të madhe të ChatGPT, potencialin e pashfrytëzuar të softuerit dhe pse është koha për ta rregulluar me ligj Inteligjencëns Artificiale.

Lidhur me sfidat gjatë punës me ChatGPT, ajo tregon se, “ChatGPT është në thelb një model i madh bisedor – një rrjet i madh neural, i trajnuar për të parashikuar fjalën tjetër – dhe sfidat me të janë të ngjashme me ato që shohim me modelet bazë të gjuhëve të mëdha: mund të shpikë fakte që nuk janë të vërteta. “zgjodhëm dialogun, veçanërisht sepse dialogu është një mënyrë për të bashkëvepruar me një model dhe për t’i dhënë atij reagime. Nëse mendojmë se përgjigjia e modelit është e pasaktë, mund të themi: “A je i sigurt? Unë mendoj se në të vërtetë…” Dhe më pas modeli ka një mundësi të bashkëveprojë me ju, ngjashëm me mënyrën se si do të bisedonim me një njeri-tjetrin”.

Lidhur me ndalimin e përdorimit në disa shkolla, ajo thekson se, “duke zhvilluar këto teknologji, ne po shtyhemi drejt inteligjencës së përgjithshme, aftësive të përgjithshme me besueshmëri të lartë – dhe e bëjmë këtë në mënyrë të sigurt”.

Rrezikut të mundshëm nga AI, Murati i përgjigjet në një nga intervistat e saj, se “teknologjia na formëson dhe ne e formësojmë atë. Ka shumë probleme të vështira për t’u kuptuar”. Sipas saj, “ekzistojnë një sërë pyetjesh rreth ndikimit shoqëror dhe ka shumë pyetje etike dhe filozofike që duhet t’i shqyrtojmë. Dhe është e rëndësishme që ne të sjellim zëra të ndryshëm, si filozofë, shkencëtarë socialë, artistë dhe njerëz nga shkencat humane”.

MË TEPËR

Kryesore18 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix18 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook