Lidhu me ne

Mix

Çfarë i shkakton problemet e tiroides tek gratë?

Prevalenca e çrregullimeve të tiroides tek femrat është dukshëm më e lartë se tek meshkujt, me raportin femra-meshkuj.

Hipotiroidizmi prek shumë gra. Gjendja është më e përhapur në grupmoshat më të mëdha, veçanërisht në gratë mbi 35 vjeç. Gjëndra tiroide rregullon funksione të ndryshme trupore në pjesën e përparme të qafës. Fatkeqësisht, problemet e tiroides, veçanërisht tek gratë, janë bërë gjithnjë e më të zakonshme vitet e fundit.

Çfarë është hipotiroidizmi?

Hipotiroidizmi rezulton në prodhim të pamjaftueshëm të hormoneve tiroide. Simptomat e zakonshme përfshijnë lodhjen, shtimin në peshë, depresionin, rënien e flokëve dhe intolerancën ndaj të ftohtit. Nga ana tjetër, hipertiroidizmi karakterizohet nga një gjëndër tiroide tepër aktive, duke çuar në prodhimin e tepërt të hormoneve tiroide. Si rezultat, simptomat e hipertiroidizmit shpesh përfshijnë humbje peshe, ankth, nervozizëm, rritje të rrahjeve të zemrës dhe ndjeshmëri ndaj nxehtësisë. Përveç kësaj, nyjet e tiroides, gunga ose rritje jonormale mund të shkaktojnë simptoma të ndryshme në varësi të madhësisë dhe aktivitetit.

Gjëndra tiroide prodhon dy hormone thelbësore: triiodothyronine (T3) dhe tiroksinë (T4). Këto hormone kontrollojnë metabolizmin, rregullojnë temperaturën e trupit, ndikojnë në nivelet e energjisë dhe sigurojnë rritjen dhe zhvillimin e duhur që gjëndra tiroide nuk çon në disa çrregullime, duke përfshirë hipotiroidizmin, hipertiroidizmin dhe nyjet e tiroides.

Disa faktorë kontribuojnë në zhvillimin e problemeve të tiroides tek gratë

Së pari, ekziston një komponent jetik gjenetik, pasi çrregullimet e tiroides priren të shfaqen në familje.

Së dyti, disa sëmundje autoimune, si tiroiditi i Hashimotos dhe sëmundja e Graves, luajnë një rol të rëndësishëm në mosfunksionimin e tiroides.

Tiroiditi i Hashimotos, një gjendje autoimune, shkatërron gjëndrën tiroide, duke rezultuar në hipotiroidizëm.

Sëmundja e Graves, një tjetër çrregullim autoimun, bën që gjëndra tiroide të prodhojë sasi të tepërt të hormoneve, duke çuar në hipertiroidizëm.

Ndryshimet hormonale tek femrat

Ndryshimet hormonale gjatë fazave të ndryshme të jetës së një gruaje kontribuojnë në problemet e tiroides. Për shembull, shtatzënia dhe periudhat pas lindjes shpesh sjellin luhatje në nivelet e hormoneve, të cilat mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë çrregullimet e tiroides. Tiroiditi pas lindjes, për shembull, është një gjendje që prek gratë pas lindjes, duke rezultuar në mosfunksionim të përkohshëm të tiroides. Përveç kësaj, menopauza, me ndryshimet hormonale të lidhura me të, mund të ndikojë gjithashtu në funksionin e tiroides.

Faktorët e stilit të jetesës

Faktorët mjedisorë dhe stili i jetesës mund të kontribuojnë gjithashtu në përhapjen në rritje të problemeve të tiroides tek gratë. Për shembull, ekspozimi ndaj disa kimikateve, të tilla si perkloratet dhe bifenilët e poliklorinuar (PCB) që gjenden në ujë dhe disa produkte industriale, është lidhur me mosfunksionimin e tiroides. Për më tepër, mungesa e jodit, edhe pse më pak e zakonshme në shumë vende të zhvilluara për shkak të kripës së jodizuar, mbetet një shqetësim në disa rajone dhe mund të çojë në çrregullime të tiroides.

Prevalenca në rritje e problemeve të tiroides tek gratë mund t’i atribuohet disa faktorëve:

-Ndryshimi i stilit të jetesës, si rritja e niveleve të stresit, zakonet e ulura dhe ndryshimet në dietë, mund të kontribuojnë në mosfunksionimin e tiroides.

-Rritja e ndotësve mjedisorë dhe ekspozimi ndaj kimikateve që prishin sistemin endokrin gjithashtu mund të luajnë një rol.

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix12 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook