Lidhu me ne

Mix

Ndiheni të stresuar? Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

Mediterranean Diet Meal Plan for Beginners

Stresi dhe ankthi janë bërë gjithnjë e më të përhapura, veçanërisht tek brezi i ri. Luftimi i rritjes së stresit dhe ankthit është thelbësor për ruajtjen e shëndetit të mirë mendor. Ndërsa praktikat si meditimi, stërvitja dhe teknikat e reduktimit të stresit zakonisht rekomandohen, është e rëndësishme të njihen gjithashtu përfitimet e mundshme të ndryshimeve dietike.

Çokollatë e zezë

Pak çokollatë nuk bën dëm kur bëhet fjalë për të qetësuar shpirtin tuaj. Kënaquni me ngrënien e çokollatës pasi antioksidantët e pranishëm në të mund të ndihmojnë në reduktimin e hormoneve të stresit në trup. Ai ndryshon frekuencën e valëve të trurit, gjë që rezulton në përmirësimin e kujtesës dhe shërimin e ankthit tuaj.

Boronicat

Këto kokrra të vogla të fuqishme janë të mbushura me antioksidantë dhe vitaminë C, të njohura për vetitë e tyre anti-inflamatore. Këto gurë të çmuar me vlera ushqyese kanë treguar gjithashtu efikasitet në menaxhimin e niveleve të stresit. Filloni ditën tuaj pa stres duke e përfshirë këtë superushqim në rutinën tuaj të mëngjesit. Shijoni ato me kos ose spërkatini mbi tërshërën tuaj për një fillim të këndshëm dhe qetësues të ditës suaj.

Portokallet

Përfshirja e portokalleve në dietën tuaj mund të bëjë mrekulli pasi është zbuluar se ato kanë veti reduktuese të ankthit për shkak të pranisë së vitaminës C. Vitamina C ul nivelet e stresit dhe ankthin pasi redukton stresin oksidativ në trup. Ju mund të hani një portokall si një meze të lehtë ose të shtoni fetat e tij në një sallatë ose gjithashtu mund të shijoni një smoothie.

Bananet

Bananet janë një burim i madh i magnezit, ku çdo banane siguron afërsisht 37 mg të këtij minerali thelbësor. Magnezi luan një rol jetik në mbajtjen e një ritmi më të ulët të zemrës dhe rregullimin e niveleve të stresit, duke kontribuar përfundimisht në një ndjenjë qetësie dhe kontrolli mbi ankthin dhe ndryshimet e humorit. Qetësoni shpirtin tuaj dhe stabilizoni emocionet tuaja duke përfshirë bananet në rutinën tuaj të përditshme për një efekt natyral që përmirëson humorin.

Patatet e ëmbla

Konsumimi i rregullt i patateve të ëmbla mund të rrisë marrjen e vitaminës B6, e cila është përgjegjëse për prodhimin e serotoninës dhe dopaminës. Dopamina rregullon disponimin tuaj dhe zvogëlon ankthin për të mbështetur shëndetin tuaj mendor.

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix3 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix10 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix10 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix10 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar11 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar11 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix11 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore11 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix11 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook