Lidhu me ne

Kryesore

Uji i Tepelenës dhe Syrit të Kaltër do dërgohet në Pulia/ Sazan Guri: Mallkuar qofshin …

Me çfarë uji e lani Zahon? Si i përgjigjet Rama pyetjes ironike - American  Eye

Ambientalisti Sazan Guri ka dhënë alarmin mbi një marrëveshje të pritshme, që rajoni i Pulias në Itali, të furnizohet me ujë të pijshëm nga Shqipëria, nga zona e Tepelenës apo Ujit të Kaltër. Alarmin ambientalisti i njohur e ka dhënë gjatë një interviste për Fax News.

Sipas Gurit kjo është e papranueshme dhe me pasoja të rënda në mjedis dhe natyrë, ndërsa shtoi se është e ndaluar nga 6 konventa devijimi i rrjedhës së lumenjve për qëllime biznesi apo fitimi.

‘Corriere Della Sera dy ditë më parë ka nxjerrë në pah një marrëveshje mes Shqipërisë dhe Italisë, ku uji i Tepelenës, dhe një pjesë e burimit të Syrit të Kaltër, do të futen në tub dhe do të dërgohen drejt Pulias. Kjo sasi, miliona metër kub ujë, shkon përjetësisht drejt një shteti tjetër, është rasti i parë në Botë, që një shtet merr ujin nga një shtet tjetër.

Mendohet se tokat italiane po përballen me kriposjen për shkak të avancimit të ujëra detarë, jemi dakord që ata kanë nevojë, por cinizmi është që thonë se uji shkon kot në det, dhe nuk na shërben…

Mallkuar ai person, qoftë politikan, qeveritar, apo qytetar, që mendon se uji shkon kot në det, në të gjitha studimet që ne zotërojmë: uji nuk shkon kurrë kot, pasi para se të shkojë në det bën 1 mijë detyra rrugës. Toka nuk ka kuptim pa ujë, vetë toka po nuk pati ujë quhet shkretëtirë, shterpë. Pastaj uji ushqen me miliona rrënjë bimësh derisa të shkojë në det.

Në sajë të avullimeve të burimeve të ujit, formohet shiu. Nëse ti lumit i merr edhe 50% të sasisë së ujit, ky ekuilibër i natyrës do të jetë i cunguar, pikërisht pse ndodhin këto faktorë ekologjikë, është bërë me anë të 6 konventave, që uji i një lumi nuk mund të shkojë kurrë në një lumë tjetër.

Ti nuk mund të dalësh kundër 6 konventave ndërkombëtare’, – ka thënë Sazan Guri.

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar9 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix10 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix10 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix10 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix10 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix10 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix10 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar10 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike11 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook