Lidhu me ne

Radar

Donald Trump kryeson thellë ndaj çdo rivali republikan – Sondazhi


Ish-presidenti Donald Trump po udhëheq çdo sfidues të mundshëm republikan jo vetëm në një grup hipotetik, por kokë më kokë, zbuloi një sondazh i fundit nga Yahoo News/YouGov.

Sondazhi jo vetëm tregoi se Trump kryesonte një grup sfiduesish republikanë – duke përfshirë guvernatorin e Floridës Ron DeSantis, ish-guvernatoren e Karolinës së Jugut Nikki Haley, Senatorin Tim Scott, biznesmenin Vivek Ramaswamy dhe ish-guvernatorin e Arkansas Asa Hutchinson – deri në pikëpikë, por edhe duke kryesuar në përballjet kokë më kokë.

Trump kryeson ndaj DeSantis me 24 pikë në një përballje kokë më kokë, 55 për qind me 31 për qind mes votuesve republikanë.

Epërsia e Trump zgjerohet edhe më shumë kur përballet me Scott, i cil hyri në garën presidenciale në maj. Ai kryeson me 69 për qind të votave ndaj 18 për qind të Scott – një diferencë prej 51 për qind.

Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence, i cili pritet të nisë kandidimin në Iowa javën e ardhshme, është shumë prapa Trump në një sfidë të drejtpërdrejtë, duke mbledhur vetëm 16 për qind ndaj mbështetjes prej 73 për qind të Trump.

Haley nuk ia del shumë më mirë, duke mbledhur 18 për qind ndaj mbështetjes prej 70 për qind të Trump në mesin e republikanëve.

Ish-guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christie, i cili ashtu si Pence përflitet se do të shpallë një kandidim presidencial javën e ardhshme, është 67 pikë prapa Trumpit, duke parë vetëm dhjetë për qind ndaj mbështetjes prej 77 për qind të Trump.

Sondazhi shqyrtoi gjithashtu shansin e guvernatorit të Virxhinias Glenn Youngkin kundër Trump në një ndeshje ballë për ballë dhe gjeti se Trump kryeson ndaj guvernatorit me 62 pikë.

Veçanërisht, asnjë kandidat nuk iu afrua ish-presidentit në sondazhin e grupit, pasi DeSantis ra 28 pikë prapa mbështetjes prej 53 përqind të Trump me 25 përqind mbështetje. Të tjerët panë tre përqind mbështetje ose më pak.

Sondazhi u krye në 25-30 maj 2023, midis 1,520 të rriturve amerikanë. Ai vjen përpara dy kandidatëve të tjerë të mundshëm që do t’i bashkohen garës javën e ardhshme. Pas spekulimeve në rritje, Pence pritet të njoftojë se do të kandidojë për president në një ngjarje të stilit të mitingut në Des Moines, Iowa, të mërkurën e ardhshme, mësoi Breitbart News.

 Breitbart

MË TEPËR

Kioske4 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar5 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix5 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix5 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix5 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix5 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar16 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook