Lidhu me ne

Radar

A ka miq Edi Rama?

Edi Rama: Ku gaboi Albini në veri të Kosovës (E PLOTË)

Nga Hysni Gurra 

Duket si pyetje retorike por nëse liston ato që Edi Rama quan miq del një konglomerat tejet i çuditshëm.

Edi Rama vetë ka deklaruar se ka mik Vangjush Dakon (tani i arrestuar), madje në televizion deklaroi publikisht se nuk është Departamenti i Shtetit që ja përcakton miqtë.

Dako u arrestua fill pas zgjedhjeve të vitit 2023. Një tjetër durrsak është shpallur mik prej Edi Ramës dhe është arrestuar fill pas zgjedhjeve të 2021, – Lefter Koka. Një video duke pirë verë dhe duke joshur një ish-deputet të LSI-së u bë virale para disa kohësh.

Mik për kokë dhe madje ministër i suksesshëm është edhe Saimir Tahiri. Bëri ca kohë burg dhe tani po ‘vuan’ pjesën tjetër të dënimit në shtëpi.

Nuk diskutohet që e kam mik, deklaronte Rama para dhjetëra kamerave duke rrahur gjoksin për z. McGonigal. E drodhi pak kur tha se kam thënë mik në kuptimin që ka kjo fjalë në gjuhën angleze, por sërish i thotë mik, ose më sakte friend. Z. McGonigal është në pritje të gjykimit dhe siç duken bathët nuk e ka fundin e mirë.

Miqtë e Edi Ramës janë Rakipi e Tom Doshi, me të cilët u duk në zgjedhjet e fundit lokale që i ka punët vaj.

Por miqësia e Edi Ramës bëhet më e çuditshme nëse e ngremë pak stekën.

njeri deklaron miqësi publike me Erdoganin, por edhe George Sorosin, të vjetrin dhe të riun.

Mik i deklaruar i demokratëve në Amerikë, por edhe i Trumpit dhe trumpistëve. Mik i Orbanit dhe Melonit (i dhunshëm me këtë të fundit, kujtoni ‘përqafimin’), mik i laburistëve anglezë, por patjetër mik edhe i konservatorëve, është mik i ngushtë  i Albinit, por edhe miku më i besuar i Vuçiçit!! 

Në historinë politike Edi Rama është nga të vetmit që e ka ‘miqësinë’ 360 grade dhe bën miq ‘skifterët elektoralë’ në Shqipëri deri edhe presidentët e vendeve mike dhe jo dhe aq mike.

Po pyetja që nuk merr përgjigje të lehtë është: a ka miq vërtet Edi Rama?

Dikur deklaronte me mburrje që kishte mik për kokë dhe Ilir Metën.

I shkruante fjalime dhe i tregonte barcaleta gazmore.

A ka miq për kokë Edi Rama?

Mesa duket jo.

Mik për të do të thotë mall që përdoret dhe me datë skadence fleksibël.

Kush e ndihmon të rri në pushtet me çfarëdolloj mënyre është mik deri ditën që nuk ja ka më nevojën.

Pushteti për të është gjithçka dhe për pushtet është gati jo të përdorë e shesë miqtë, por edhe t’i mohojë e ‘pushkatojë’.

Miku i radhës që e provoi këtë është ‘miku i shtëpisë’ Vangjush Dako.

Kush e ka radhën tani që sistemoi edhe Gjushin???

MË TEPËR

Kioske5 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar5 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix5 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix5 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix6 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix6 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar16 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook