Lidhu me ne

Radar

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

U.S. Envoy In Pristina Urges Establishment Of Association Of Serbian  Municipalities

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht tension është skualifikimi i tezës së shkëmbimit të territorit, eufemizëm për ndarjen e Kosovës siç tha ai, dhe fakti se Beogradi nuk do të zbatojë marrëveshjet e arritura sepse në thelb ato implikojnë njohjen de facto.

Zoti Kurti natyrshëm që e shmang diskutimin mbi Asociacionin e komunave serbe, sepse ai karikon një nerv të tepërt opozitarizmi, ndërkohë që është e qartë se vetë kryeministri nuk e do Asociacionin veçse si pjesë të një pakete në të cilën Serbia të humbasë dinjitetin dhe pretendimet e veta në një fitore që nuk quhet e tillë. Diplomaci. 

Nga ana tjetër Kurti ka vënë në dukje se largimi i Listës Serbe nga institucionet qëlloi të ishte keqllogaritje pasi u shpresua se sistemi i Kosovës do të pësonte kolaps duke deklaruar mandej se Veriun e kontrollon Serbia. Kurti tha se me largimin e 500 policëve serbë, Prishtina caktoi 500 policë shqiptarë dhe këtu në fakt kemi një tjetër aspekt të padukshëm të acarimit të Beogradit. Si do t’i nxjerrë nesër këta policë nga Veriu? 

E parë në këtë optikë dhe në kontekstin ku NATO shton personelin e sigurisë, qëndrimet e të Dëguarit amerikan vijnë nê të kundërt, çka duket se shpjegohet vetëm me dështimin e Gabriel Escobar në këtë betejë që është edhe betejë nervash. Nga Beogradi z. Escobar deklaroi se Asocacioni do të bëhet, me apo pa qeverinë Kurti, duke kënë të kuptohen shumë gjëra: 

Së pari se ShBA po del garant në Beograd për territorin e tjetërkujt dhe këtë e bën një diplomat që nuk shkon më lart se një burokrat

Së dyti, se ai po nxit opozitën kosovare të kargojë Kurtin nga qeverisja. Një manovër kjo që nuk kalon pa dëmtuar imazhin e ShBA-ve për mënyrën sesi po vepron. 

Aty ku kryeministri i Kosovës që është palë në proces flet për Marrëveshje me Serbinë dhe nevojën e zbatimit të saj, Escobar flet vetëm për një pjesë të saj duke adresuar një shqetësim propagandistik të Serbisë. Escobar nuk ka tagrin të zgjidhë mosmarrëveshjen, por të ndërmjetësojë mes palëve pa rënë në këtë pozitë shantazhuesi. Duke ditur natyrën delikate të çështjes është e qartë se si diplomat ai ka bërë një gabim të pafalshëm që ka referuar Asocacionin me këtë gjuhë, kur ai është vetëm një nga çështjet e Marrëveshjes për normalizim.

Mjafton vetëm kjo që Escobar të shpallet i papërshtatshëm për të vijuar si ndërmjetës për dialogun mes dy palëve, pasi ai është shndërruar tashmë në një person që ka humbur qetësinë dhe që bën zëdhënien e një zgjidhjeje të cilën e sheh vetëm ai si të tillë. Është e udhës që, nëse vërtet Veriu i Kosovës qenka kaq shqetësim ndërkombëtar, Escobar ose të zëvendësohet, ose dikush me një profil më të lartë duhet të angazhohet në këtë çështje.

/Respublica.al

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

3 këshilla si të jeni pozitivë

Mendimet dhe ndjenjat negative na shpërqendrojnë nga aktivitetet e përditshme të jetës. Në një kohë të shkurtër, mendja fillon të...

Mix10 orë më herët

Menopauza dhe dieta: kush tha që nuk mund të zvogëloni belin?

Në menopauzë është normale shtimi i disa kilogramëve të tepërt, i cili pozicionohet mbi të gjitha në vijën e belit,...

Mix10 orë më herët

9 arsye pse meshkujt tradhtojnë femrat që duan

Është shumë më e lehtë të nisësh një lidhje, sesa ta mbash në këmbë me kalimin e kohës, dhe ndër...

Mix10 orë më herët

Ja si ndikon cikli menstrual në gjumin tuaj

Po luftoni për të fjetur? Mund të jetë për shkak të ciklit tuaj menstrual. Rreziku i pagjumësisë gjatë gjithë jetës...

Mix10 orë më herët

A është një dietë vegjetariane e shëndetshme për fëmijët?!

. Akademia e Ushqyerjes dhe Dietologjisë gjithashtu thekson se një dietë vegjetariane Që nga viti 1995, numri i fëmijëve në...

Mix12 orë më herët

Chade Murray konfirmon rikthimin në “Freaky Friday 2”

Chad Michael Murray po kthehet si Jake në vazhdimin e “Freaky Friday”! Lajmi se Murray, ishte në xhirimet e vazhdimit...

Radar12 orë më herët

Kolapsi global/ Elon Musk: Dështimi më i madh i IT në histori

Elon Musk thotë se kolapsi global në sistemet dixhitale është një dështim i madh. Manjati amerikan komentoi shkurtimisht në një...

Mix12 orë më herët

Këto shenja horoskopi debatojnë rrallë me partnerët

FOTO: SHUTTERSTOCK / PANACREATIVE STUDIO AND ARTULINA VIA CANVA Dihet që mosmarrëveshjet apo zënkat mes partnerëve janë të pashmangshme, pavarësisht...

Radar12 orë më herët

Rama jep këshilla për të rinjtë: Kate Winslet punonte në sallameri përpara se të merrte rolin te Titanic

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me sipërmarrësit, dhe me drejtuesit e shkollave profesionale në vend. Rama tha...

Radar18 orë më herët

Crowdstrike dhe Microsoft: Çfarë dimë për ndërprerjet globale të IT

Një ndërprerje masive e IT-së ka shkaktuar kaos në mbarë botën, me banka të mëdha, media dhe linja ajrore mes...

Facebook