Lidhu me ne

Radar

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

U.S. Envoy In Pristina Urges Establishment Of Association Of Serbian  Municipalities

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht tension është skualifikimi i tezës së shkëmbimit të territorit, eufemizëm për ndarjen e Kosovës siç tha ai, dhe fakti se Beogradi nuk do të zbatojë marrëveshjet e arritura sepse në thelb ato implikojnë njohjen de facto.

Zoti Kurti natyrshëm që e shmang diskutimin mbi Asociacionin e komunave serbe, sepse ai karikon një nerv të tepërt opozitarizmi, ndërkohë që është e qartë se vetë kryeministri nuk e do Asociacionin veçse si pjesë të një pakete në të cilën Serbia të humbasë dinjitetin dhe pretendimet e veta në një fitore që nuk quhet e tillë. Diplomaci. 

Nga ana tjetër Kurti ka vënë në dukje se largimi i Listës Serbe nga institucionet qëlloi të ishte keqllogaritje pasi u shpresua se sistemi i Kosovës do të pësonte kolaps duke deklaruar mandej se Veriun e kontrollon Serbia. Kurti tha se me largimin e 500 policëve serbë, Prishtina caktoi 500 policë shqiptarë dhe këtu në fakt kemi një tjetër aspekt të padukshëm të acarimit të Beogradit. Si do t’i nxjerrë nesër këta policë nga Veriu? 

E parë në këtë optikë dhe në kontekstin ku NATO shton personelin e sigurisë, qëndrimet e të Dëguarit amerikan vijnë nê të kundërt, çka duket se shpjegohet vetëm me dështimin e Gabriel Escobar në këtë betejë që është edhe betejë nervash. Nga Beogradi z. Escobar deklaroi se Asocacioni do të bëhet, me apo pa qeverinë Kurti, duke kënë të kuptohen shumë gjëra: 

Së pari se ShBA po del garant në Beograd për territorin e tjetërkujt dhe këtë e bën një diplomat që nuk shkon më lart se një burokrat

Së dyti, se ai po nxit opozitën kosovare të kargojë Kurtin nga qeverisja. Një manovër kjo që nuk kalon pa dëmtuar imazhin e ShBA-ve për mënyrën sesi po vepron. 

Aty ku kryeministri i Kosovës që është palë në proces flet për Marrëveshje me Serbinë dhe nevojën e zbatimit të saj, Escobar flet vetëm për një pjesë të saj duke adresuar një shqetësim propagandistik të Serbisë. Escobar nuk ka tagrin të zgjidhë mosmarrëveshjen, por të ndërmjetësojë mes palëve pa rënë në këtë pozitë shantazhuesi. Duke ditur natyrën delikate të çështjes është e qartë se si diplomat ai ka bërë një gabim të pafalshëm që ka referuar Asocacionin me këtë gjuhë, kur ai është vetëm një nga çështjet e Marrëveshjes për normalizim.

Mjafton vetëm kjo që Escobar të shpallet i papërshtatshëm për të vijuar si ndërmjetës për dialogun mes dy palëve, pasi ai është shndërruar tashmë në një person që ka humbur qetësinë dhe që bën zëdhënien e një zgjidhjeje të cilën e sheh vetëm ai si të tillë. Është e udhës që, nëse vërtet Veriu i Kosovës qenka kaq shqetësim ndërkombëtar, Escobar ose të zëvendësohet, ose dikush me një profil më të lartë duhet të angazhohet në këtë çështje.

/Respublica.al

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar9 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix9 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix9 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix9 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix9 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix9 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix9 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar10 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike10 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook