Lidhu me ne

Kritike

Për 5 euro mbahen 660 lekë/ Si po grabiten shqiptarët me taksën “Kastrati” tek Rruga e Kombit

Shefqet Kastrati

Euro e mbylli javën me një minimum të ri historik në kursin e këmbimit me Lekun. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, Euro u këmbye të premten me 105.62 lekë. Krahasuar me një vit më parë kursi i këmbimit ka rënë me 12.1%.

Por, duket se kjo “fundosje” e euros nuk njihet tek trarët e vendosur nga koncesionari i “Kastrati Group”, kompani e oligarkut Shefqet Kastratit, në vjeljen e taksës për automjetet.

Siç shihet dhe në foton e mëposhtme, për një veturë ku taksa është 5 euro, mbahen 660 lekë.  Pra, nëse t’i shkon me euro me vete, paguan vetëm 5 euro, por nëse ke lekë shqiptare, tarifa është fikse 660 lekë.

Sipas kontratës, ky kurs është caktuar në momentin e fillimit të mbledhjes së tarifës edhe pse shqiptarët kanë rreth 4 vjet që nuk u duhet të paguajnë 132 lekë për të blerë 1 euro.

Pra, siç shihet me kursin aktual mbahen mbi 100 lekë më shumë. Kjo është një grabitje e pastër që bëhet nga xhepat e qytetarëve.

Për 5 euro mbahen 660 lekë/ Si po grabiten shqiptarët me

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet1 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix1 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar1 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar1 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix4 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix4 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix4 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix4 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix4 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook