Lidhu me ne

Sport

Carlos Alcaraz, 20 vjeçari që mundi Novak Đoković

Alcaraz, 20 vjeçari që mundi Djokoviç

Historia ndryshon, asgjë s’është përjetë dhe Wimbledoni na e kujtoi sot kur 20-vjeçari Carlos Alcaraz u shpall kampioni i botës në tenis. Ai mundi kampionin Novak Djokovic dhe gjithashtu nisi një epokë të re në tenis.


Edhe pse kampioni serb, Djokovic numëron jo pak por 23 grand slame, sot hasi mjaft vështirësi dhe u detyrua të dorëzohej përballë tenistit 20-vjeçar.

Alcaraz, 20 vjeçari që mundi Djokoviç


Rezultati përfundoi 3-2, ndërsa me sete doli 1-6, 7-6, 6-1, 3-6 dhe 6-4.

Alcaraz shndërrohet në tenistin e tretë spanjoll që korr sukses në këtë turne pas Manolo Santana (1965) e Rafael Nadal (2008 e 2010).

Çfarë dimë për Carloz Alcaraz dhe si u ngjit 20 vjeçari spanjoll në majën e tenisit…

Carlos Alcaraz Garfia lindi më 5 maj 2003 në El Palmar, Spanjë. Ai filloi të luajë tenis që në moshë të re dhe shpejt fitoi vëmendjen për aftësitë e tij të shkëlqyera.

Në moshën 17 vjeç, Alcaraz u shpall fitues në ATP Challenger në Alicante, Spanjë, duke u bërë lojtari më i ri spanjoll që arriti këtë sukses që prej Rafael Nadal. Ai vazhdoi të impresiononte në vitet që pasuan.

Në vitin 2021, Alcaraz la gjurmë në ATP Tour. Ai arriti në gjysmëfinale të Marbella Open dhe në çerekfinale të Andalucia Open. Ai gjithashtu mori një “wildcard” për të luajtur në Barcelona Open, ku në raundin e dytë mundi numrin 11 në botë, David Goffin.

I njohur për stilin e tij agresiv të lojës, goditjet e fuqishme në tokë dhe lëvizjen e shpejtë në fushë, Alcaraz konsiderohet një nga yjet e ardhshëm në tenisin e meshkujve. Me talentin e tij të jashtëzakonshëm, ai ka potencialin për të arritur suksese të mëdha në sportin e tenisit dhe për të lënë një ndikim të qëndrueshëm.

Arritja më e madhe e Alcaraz erdhi në ndeshjen e sotme kur fitoi Kampionatin e Wimbledontit, duke mundur Novak Djokovicin në finale.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet1 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix1 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar1 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar1 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix4 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix4 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix4 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix4 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix4 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook