Lidhu me ne

Sport

Washington Commanders, shitja më e kushtueshme e të gjitha kohërave e një klubi sportiv

NFL's Washington Commanders agree to be sold to group led by Josh Harris |  CNN Business
Një tjetër skuadër sportive amerikane u shit për një tjetër çmim rekord

Pronarët e NFL miratuan njëzëri shitjen e Washington Commanders për shifrën rekord 6.05 miliardë dollarë, nga familja Snyder te një grup i udhëhequr nga Josh Harris, i cili, së bashku David Blitzer, si pjesë e grupit Harris-Blitzer Sports Entertainment, zotëron edhe Philadelphia 76ers dhe New Jersey Devils.

Shitja vjen pas një periudhe trazirash dhe hetimesh të shumta të ish-pronarit Dan Snyder, i cili u gjobit me 60 milionë dollarë, pasi avokatja Mary Jo White publikoi gjetjet e saj pas një hetimi të gjatë.

Kjo është shitja më e shtrenjtë e një klubi në sportin global.

Më poshtë është një listë e blerjeve më të kushtueshme të franchise në sportin amerikan.

Denver Broncos
Çmimi i shitjes: 4.65 miliardë dollarë

Blerja e Broncos nga grupi Walton-Penner, për 4.65 miliardë dollarë në vitin 2022, ishte çmimi rekord i shitjes për një skuadër të NFL, për më shumë se 2 miliardë dollarë, para shitjes së Commanders.

Më parë, ish-pronari i Carolina Panthers, Jerry Richardson, ia shiti skuadrën e tij miliarderit Tepper për 2,275 miliardë dollari në vitin 2018.

Pasuria neto e Rob Walton është 57,9 miliard dollarë, sipas Forbes.

Phoenix Suns and Mercury
Çmimi i shitjes: 4 miliardë dollarë

Shitja e kombinuar, e cila mori miratimin e Ligës në shkurt, vendosi një rekord të ri historik për franchise e NBA, me vlerë më shumë se 1.5 miliardë dollarë, krahasuar me çmimin e shitjes së Brooklyn Nets në vitin 2019.

Pronari i ri Matt Ishbia ka qenë një lojtar i Michigan State dhe pjesë e skuadrës kampione kombëtare të Spartans në vitin 2000.

New York Mets
Çmimi i shitjes: 2.4 miliardë dollarë

Mets patën nderin që ishin skuadra me shitjen më të kushtueshme në sportin amerikan, para asaj të Broncos. Në 2020, drejtuesi i fondit të investimit, Steve Cohen, i bleu Mets për 2.4 miliardë dollarë.

Më parë, Los Angeles Dodgers mbanin rekordin për shitjen më të kushtueshme të një skuadre të MLB, kur u shitën për 2 miliardë dollarë në vitin 2012.

Cohen është themeluesi i Point 72 Asset Management dhe kompanisë që tani nuk ekziston më, SAC Capital Advisors.

Brooklyn Nets
Çmimi i shitjes: 2.35 miliardë dollarë

Në vitin 2019, bashkëthemeluesi i Alibaba, Joe Tsai, bleu Nets për 2.35 miliardë dollarë nga miliarderi rus, Mikhail Prokhorov. Tsai zotëronte që më 2018, 49% të skuadrës, por shpejtoi kohërat për të marrë pronësinë e plotë.

Përveç blerjes rekord për Brooklyn, Tsai ka blerë edhe Barclays Center, stadiumin e Nets, në një transaksion të veçantë prej rreth 1 miliard dollarësh.
Brooklyn nuk është i vetmi ekip sportiv me seli në Nju Jork që zotëron Tsai.

Në janar 2019, ai bleu franchise e New York Liberty të WNBA.

Carolina Panthers
Çmimi i shitjes: 2.275 miliardë dollarë

Panthers dolën në shitje pas sezonit në vitin 2017 të NFL, pas disa akuzave për ngacmime seksuale dhe sjellje të pahijshme në vendin e punës kundër Jerry Richardson.

David Tepper, pasuria neto e të cilit është 16.7 miliardë dollarë, sipas Forbes, e bleu skuadrën për 2.275 miliardë dollarë. Para se të blinte Carolina, Tepper zotëronte 5% të aksioneve te Pittsburgh Steelers.

Houston Rockets
Çmimi i shitjes: 2.2 miliardë dollarë

Ish-pronari i Rockets Leslie Alexander, ia shiti skuadrën miliarderit të Texax, Tilman Fertitta për 2,2 miliardë dollarë në vitin 2019.

Fertitta u rrit në Galveston, Teksas dhe ishte pjesëmarrës i rregullt në lojërat e Houston-it përpara se të blinte franchise.

Fertitta ka edhe një program të vetin televiziv në CNBC, i quajtur “Million Dollar Buyer”.

ESPN

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar7 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix7 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix8 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix8 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix8 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix8 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix8 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar8 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike9 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook