Lidhu me ne

Kritike

Sharlatanët e pakorrigjueshëm që vodhën fondet e fermerëve

Elona Caslli 

Hapi i parë drejt integrimit evropian është korrektesa nga ana e institucioneve shqiptare në zbatimin e projekteve që mbështeten nga Bashkimi Evropian. Institucionet përbëjnë fytyrën e një kombi dhe e përfaqësojnë veçanërisht këtë të fundit ,kur ndërveprojnë me institucione të vendeve të tjera. Letra e Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Komisionit Evropian, e cila njofton pezullimin e granteve për bujqësinë nga program IPARD në Shqipëri, për shkak të korrupsionit dhe mosrespektimit të procedurave ligjore nga AZHBR-ëja në shpërndarjen e tyre, është një kthim prapa i Shqipërisë në rrugën drejt integrimit evropian.

Fytyra e Shqipërisë përballë Bashkimit Evropian përshkruhet në një fjali të vetme: Burime nga Bashkimi Evropian kanë identifikuar raste ku fondet janë dhënë për investime fantazmë që nuk ekzistojnë.

Me pak fjalë, sharlatanët e pakorrigjueshëm në krye të institucioneve shqiptare kanë zbatuar logjikën e inceneratorëve në marrëdhënie me Bashkimin Evropian, vetëm se nga rasti në rast, ndryshojnë vetëm taksapaguesit. Në rastin e inceneratorëve janë taksapaguesit shqiptarë që paguajnë dhe në rastin e dytë taksapaguesit evropianë, për të cilët letra në fjalë shkruan: Për të mos lejuar abuzimin e mëtejshëm të fondeve dhe për të mbrojtur interesin e taksapaguesve të Bashkimit Evropian, ju njoftojmë se kemi vendosur të pezullojmë shpërndarjen e fondeve derisa autoritetet shqiptare të përmbushin kushtet dhe mangësitë e evidentuara.”

Nuk pezullohen vetëm fonde dhe projekte me Bashkimin Evropian, por pezullohen edhe marrëdhënie dhe traumatizimi i marrëdhënieve mes institucioneve përgjegjëse shqiptare dhe institucioneve në Bashkimin Evropian mbart një kosto shumë të madhe për Shqipërinë, pasi një marrëdhënie e traumatizuar do shumë kohë të rehabilitohet. Në bashkëpunime hipotetike në të ardhmen do të ketë pashmangshmërisht një tkurrje nga ana e Bashkimit Evropian, pasi do të jetë krijuar bindja e ngurtë se institucionet në Shqipëri zhvasin fonde dhe nuk bëjnë asgjë.

Si mund të flitet për integrim në Bashkimin Evropian kur institucionet shqiptare nuk kanë minimumin e shprehisë së protokollit institucional evropian gjatë zbatimit të një projekti? Si mund të flitet për negociata me Bashkimin Evropian kur ky i fundit shkruan e zeza mbi të bardhë se fondet vidhen nga institucionet shqiptare dhe nuk bëhet asnjë investim?

Letra në fjalë ka mbërritur në Ministrinë e Bujqësisë, në Ministrinë e Financave, AZHBR dhe në Agjencinë Shtetërore të Programit Strategjik dhe Koordinimit të Ndihmës. Institucionet në fjalë kanë titullarët përkatës të cilët janë në mënyrë direkte përgjegjës për fytyrën aktuale të Shqipërisë përballë Bashkimit Evropian.

Post Scriptum- Jemi dëshpërimisht larg Evropës dhe krejt të izoluar në papërgjegjshmërinë dhe provincializmin e skajshëm të institucioneve shqiptare.

MË TEPËR

Kryesore2 orë më herët

“Në PD mungon fryma”, Tabaku: Nuk duhet t’u flasim vetëm militantëve

Jorida Tabaku Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, foli për protestën e 11 korrikut dhe atë që duhet të bëjë...

Mix2 orë më herët

5 gjëra themelore për prostatë sa më të shëndetshme

Hiperplazia beninje e prostatës ose hipertrofia është një fat i pashmangshëm për shumicën e meshkujve, ose, për të qenë të...

Radar2 orë më herët

“Kadare punonte 90 minuta në ditë”, botuesi Bujar Hudhri zbulon detaje nga raporti me shkrimtarin e madh

Kadare dhe Hudhri Botuesi Bujar Hudhri, duke folur për raportet dhe bashkëpunimet që ka pasur me gjeniun e letrave shqipe,...

Mix3 orë më herët

Sa herë në ditë duhet të lahet zona intime? E thotë farmacistja Arba Gramo

Kujdesi për trupin merr një rëndësi të veçantë në përditshmërinë tonë, e akoma më i rëndësishëm bëhet kur flasim për...

Mix3 orë më herët

Uji me kripë i detit, maskë natyrale për flokët. Ja pse ato që kanë flokë të yndyrshëm duhet t”i lagin sa më shpesh

Na ka ndodhur shumë herë që gjatë plazhit të jemi të detyruar t’i mbajmë flokët me kripën e detit për...

Mix3 orë më herët

Pesë arsye të forta përse duhet të hani më shpesh ananas

Në kultivimin e ananasit nuk përdoren pesticide dhe mjete të tjera mbrojtëse. Ananasi është frut i adhuruar në gjithë botën,...

Radar3 orë më herët

A është përfshirë Irani në atentatin ndaj Donald Trump?

Irani ka hedhur poshtë akuzat për përfshirje në atentatin ku u plagos ish-Presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një tubimi në...

Mix3 orë më herët

Jennifer Lopez sjell ngjyrën e thonjve që duhet ta provosh këtë verë

FOTO: @JLO/INSTAGRAM Nuk ka asgjë më të lezetshme se një nuancë thonjsh e pastër që bëhet protagoniste përgjatë gjithë muajve...

Mix3 orë më herët

Johnny Depp është në një lidhje të re me modelen 28-vjeçare

FOTO: ANTHONY HARVEY/SHUTTERSTOCK Johnny Depp po përjeton një romancë të re në jetën e tij me një modele ruse, 33...

Mix3 orë më herët

9 ide tatuazhesh të vogla, por me domethënie të madhe

AMATEO0011/ PINTEREST Nëse do të bësh një tatuazh me kuptim, por jo diçka të ngarkuar po ju japim disa ide...

Facebook