Lidhu me ne

Temporal

Bregdeti nën sulm nga Shkodra në Sarandë/KKT miraton lejet për 20 resorte

Këshilli Kombëtar i Territorit zhvilloi këtë të martë mbledhjen e radhës ku miratoi 20 leje ndërtimi në bregdetin e Shqipërisë nga Velipoja në Sarandë. Pjesa më e madhe e tyre janë resorte me ndërtim vilash, ndërkohë që një numër më i vogël parashikon ndërtim hotelesh.

Dy lejet e e para në rendin e ditës për ndërtimet bregdetare kanë qenë për zonën e Lezhës me përfitues shoqërinë Dukagjini Group, e cila është nën pronësi të biznesmenit kosovar, Ekrem Lluka. I akuzuar nga opozita kosovare si oligark i të gjitha sistemeve, Ekrem Lluka ka përfituar dy leje ndërtimi në Shëngjin.

Leja e parë është me objekt “Godina me funksion banimi, Shëngjin”, ndërsa leja e dytë e miratuar nga KKT është Objekte me funksion banimi dhe shërbimi dhe objekt me funksion hoteleri dhe kazino.

Por dy lejet e Shëngjinit janë vetëm një fraksion i vogël i lejeve në zonat bregdetare të miratuara një ditë më parë nga KKT. Pjesa dërrmuese e tyre i përket bregdetit të lalzit dhe rivierës së Jugut.

Miratohen lejet për Portin e Durrësit dhe të Vlorës

Në rendin e ditës në mbledhjen e KKT-së kanë qenë dhe dy projektet e porteve turistike, atij të Durrësit dhe të Vlorës. Për Portin e Durrësit, KKT miratoi lejen e ndërtimit për plot 9 godina.

Më konkretisht është miratuar leja e ndërtimit për objektin: “Godinë banimi dhe shërbimi me 1, 6, 7, 8 dhe 10 kate mbitokë, 1 kat pjesërisht parkim nëntokë dhe 1 kat parkim nëntokë” dhe “Godinë banimi dhe shërbimi 1, 6, 7 dhe 8 kate mbitokë, 1 kat pjesërisht parkim nëntokë dhe 1 kat parkim nëntokë”, Zona 02, Zona e menaxhimi A02 dhe A04, me vendndodhje në “Marina & Jahtet e Durrësit”, me subjekt zhvillues shoqërinë “Durrës Marina” sh.a.

Ndërsa për Portin e Durrësit u miratua leja e ndërtimit për objektin: “Strukturë akomoduese rezidenciale dhe Marina Resort Vlorë”, Blloku 2 (Objekti C4), me vendndodhje në Bashkinë Vlorë, me subjekt zhvillues shoqërinë “Marina Residence Vlorë” sh.p.

Resorte në Lalz

 Në bregdetin e Lalzit, Këshilli Kombëtar i Territorit ka miratuar lejet për 4 projekte. E para është leja e zhvillimit për objektin: “Strukturë Hotelerie dhe Shërbime”, me vendndodhje në Gjirin e Lalzit, Bashkia Durrës, me subjekt zhvillues shoqërinë “Prime Capital” sh.p.k.

Po kështu është miratuar leja e zhvillimit për objektin: “Strukturë Hotelerie”, me vendndodhje në Rrugën: “Bregu i Detit”, në Gjirin e Lalzit, Bashkia Durrës, me subjekt zhvillues shoqërinë “Emav Group” sh.p.k.

Dy vendimet e tjera ishin miratimi i lejes së ndërtimit për fazën e tretë të resortit turistik “Lura 5” e Dod Doçit si dhe miratimi i lejes së ndërtimit për objektin “Adriatica Resort,  me subjekt zhvillues shoqërinë “Edil Al-It” sh.p.k të familjes Dulaku.

Ndërtime në Jug

Në bregdetin e Jugut janë miratuar një sërë projektesh. Mes tyre janë leja e zhvillimit për resortin Village Square, që do të ndërtohet nga Seaside Construction, një shoqëri që zotërohet nga Florenc Gjikuria, Bardhjus Bushaj dhe Erion Gina.

Shoqëria La Brisa, nën pronësi të Fatos Malajt dhe ish drejtorit të Bashkisë Tiranë, Elvin Tivari ka marrë lejen e ndërtimit për objektin “Godinë Shërbimi Hoteleri”, me vendndodhje në Dhërmi, Bashkia Himarë.”

Ndërkohë projektet e tjera të cilave u është miratuar leja e ndërtimit i përkasin zonës së Radhimës.

Tirana në luftë me betonin

Por bregdeti nuk është zona e vetme ku lejet e ndërtimit po miratohen në seri. Ndërtimet vazhdojnë me ritëm agresiv edhe në kryeqytet. Një ditë më parë KKT miratoi lejet e ndërtimit edhe për 7 kulla apo objekte banimi në Tiranë.

Kompania Fusha ka arritur të marrë lejë ndërtimi për një godinë polifunksionale në Tiranë, por në njoftim nuk specifikohet vendi se ku. Infinity Investment e Bledar Sinanit dhe Johannes Ëeissengruber ka marë lejen e ndërtimit për një objekt me destinacion shërbime në rrugën Brigada 8, ndërsa Sara-El e Luan Bregasit ka marrë lejen për ndërtimin e një kulle në Komunën e Parisit.

Forever Construction e Lefter Sotas ka përfituar lejen e ndërtimit për kompleksin Tirana Lana Riverside Residences me vendodhje në Bulevardin Gjergj Fishta, ndërsa Geo Construction do të ndërtojë objektin Tirana East Toëer Residence”, me vendndodhje në Rrugën: “Gramoz Pashko.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet1 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix1 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar1 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar1 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix4 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix4 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix4 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix4 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix4 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook