Lidhu me ne

Mix

Çfarë është inflacioni dhe deflacioni?

As inflation inches closer to 3%, economists warn progress will stall this  year | Advisor's Edge

Inflacioni është një lëvizje e qëndrueshme në rritje në nivelin e përgjithshëm të çmimeve të mallrave dhe shërbimeve në një ekonomi. Ajo korrespondon me një humbje të fuqisë blerëse për një monedhë që përdoret brenda ekonomisë. Si rezultat, duhen më shumë njësi valutore për të blerë të njëjtën sasi mallrash dhe shërbimesh.ADVERTISING 

Paratë tuaja blejnë më pak, qoftë bukë, ushqime, qira apo shërbime mjekësore sa më parë. Inflacioni mund të dëmtojë gjithashtu kursimtarët sepse zvogëlon vlerën e interesit që fitoni në depozitat tuaja.

Si funksionon inflacioni

Inflacioni është i pranishëm vetëm kur çmimet e përgjithshme të mallrave dhe shërbimeve janë në rritje. Dy forca kryesore mendohet se janë përgjegjëse për rritjet: inflacioni që tërheq kërkesën dhe inflacioni që shtyn koston.

Me inflacionin e tërheqjes së kërkesës, kërkesa për mallra dhe shërbime në ekonomi tejkalon aftësinë e ekonomisë për t’i prodhuar ato. Kjo ofertë e shkurtër ushtron presion në rritje mbi çmimet, duke shkaktuar inflacion.

Inflacioni me shtytje të kostos ndodh kur çmimi në rritje i mallrave dhe shërbimeve të inputit rrit çmimin e mallrave dhe shërbimeve përfundimtare dhe shkakton inflacion. Një krizë nafte shpesh shkakton një ulje të furnizimit me naftë dhe një rritje të çmimit të naftës, një produkt i rëndësishëm input. Rritja e çmimit të naftës ushtron presion në rritje mbi çmimin e mallrave dhe shërbimeve përfundimtare, duke çuar në inflacion.

Banka qendrore e një vendi shpesh rregullon normat afatshkurtra të interesit për të ruajtur normën e dëshiruar të inflacionit.

Deflacioni

Ndërsa inflacioni shoqërohet me rritja të përgjithshme të çmimit të mallrave dhe shërbimeve dhe zvogëlimi i vlerës së parasë, deflacioni i referohet uljes së përgjithshme të çmimit të mallrave dhe shërbimeve dhe rritjes së vlerës së parasë. Ju keni deflacion kur ndryshimi në përqindje ndërmjet IÇK-së (Indeksi i Çmimit të Konsumit) nga një periudhë në tjetrën është negative.

Inflacioni siç e përmendëm shkaktohet nga rritja e kërkesës ose i shtytjes së kostos, ndërsa deflacioni shkaktohet nga tkurrjet në ekonomi ose nga oferta e parasë ose kredisë. Konsumatorët mund të jenë në gjendje të blejnë më shumë me një njësi monedhe si rezultat, ndërsa inflacioni në përgjithësi nuk i lejon njerëzit të blejnë aq shumë nëse pagat e tyre nuk janë mbajtur lart.

Deflacioni mund të ketë një ndikim të ngjashëm negativ tek konsumatorët dhe ekonomia si inflacioni. Shpesh shoqërohet me më pak kërkesë për mallra dhe shërbime, gjë që mund t’i detyrojë firmat të marrin masa për uljen e kostove që mund të rrisin shkallën e papunësisë.

MË TEPËR

Kryesore17 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix17 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar17 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix17 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix17 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook