Lidhu me ne

Radar

Normë fitimi 50 %, epoka e artë e BKT, edhe pse njerëzit këputen në radhë duke pritur shërbimet !

Vitin e kaluar Banka Kombëtare Tregtare arkëtoi 21.18 miliardë ose 192 milionë euro të ardhura në total. Nga këto 9.46 miliardë lekë rezultuan fitim neto pas taksave. E thënë thjesht në çdo 100 lekë të ardhura, BKT fiton 45 lekë neto.

Prej disa vitesh, BKT qëndron në podin e biznesit më fitimet më të larta në ekonominë shqiptare. Të dhënat, nga bilancet që kompania ka dorëzuar në tatime tregojnë se në tre vitet e fundit, banka me kapital turk ka regjistruar një fitim neto prej 230 milionë eurosh në total. Mesatarisht 76 milionë euro fitim në vit.

Sipas të dhënave, norma e fitimit mbi xhiron për këto tre vite është luhatur nga 45 deri në 54 për qind e xhiros. Të dhënat nga bilancet tregojnë se çdo vit, BKT shpërndan mesatarisht 40-50 milionë euro dividentë për pronarin e saj. Pjesa tjetër shkon si rezervë ligjore ose në shtesë kapitali për të përmbushur detyrimet rregullatore.

Në terma të përfitueshmërisë kjo është një “cash cow”, ose në shqip një makineri fitimesh për aksionerët e saj. Një biznes që gjeneron normë fitimi mesatarisht sa 50 për qind mbi xhiron, do ta kishte zili çdo investitor në botë.

Për krahasim, Intesa San Paolo në Itali, vitin e kaluar regjistroi 47.8 miliardë euro të ardhura në total. Fitimin neto për të njëjtën periudhë rezultoi 4.9 miliardë euro ose pak më shumë se 10.2 për qind e xhiros. Sërish, qeveria italiane vendosi t’i taksojë bankat me të ashtuquajturën taksë speciale mbi fitimet ekstra.

Por pse bankat fitojnë kaq shumë para në Shqipëri? Burimi kryesor është diferenciali i normave të interesit mes kredive dhe depozitave. Sipas të dhënave të bilancit, vitin e kaluar BKT arkëtoi 15.2 miliardë lekë nga interesat e kredive që ka dhënë për bizneset, individët apo qeverinë. Për të njëjtën periudhë ajo shpenzoi vetëm 2.5 miliardë lekë si interesa për depozita. Kjo do të thotë se e ardhura neto nga interesat e bankës rezultoi 12.7 miliardë lekë.

BKT është banka më e madhe në Shqipëri. Njëkohësisht ajo është shndërruar edhe në një minierë fitimesh. Por këto shifra nuk janë normale. Normat e fitimit 50 për qind mbi xhiron për bankat janë “ekstra ekstra ekstra fitime.”

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar9 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix9 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix10 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix10 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix10 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix10 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix10 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar10 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike11 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook