Lidhu me ne

Mix

Kafeja pa kafeinë është shumë e shëndetshme: Ja çfarë duhet të dini

kafe pa kofein

Kafeina ndikon në trupin tuaj. Mund të rrisë rrahjet e zemrës, të ngushtojë enët e gjakut dhe të rrisë presionin e gjakut. Shpesh ndiheni më të zgjuar, më të përqendruar dhe më vigjilent pasi e keni konsumuar.

Megjithatë, nëse keni intolerancë ndaj kafeinës, ajo mund të ketë edhe efekte negative: rrahje të zemrës, djersitje, dridhje ose probleme me stomakun.

Me konsumimin e rregullt të kafeinës, toleranca juaj ndaj kafeinës rritet. Kjo do të thotë që ju do i ndjeni më pak efektet që kafeina zakonisht shkakton në trup.

Konsumatorët e kafesë tani mund të gjejnë një gamë të gjerë kafeje pa kafeinë në dyqane.

Kafeja pa kafeinë mund të përmbajë maksimum 0.1 % kafeinë.

Kafe pa kafeinë: efektet shëndetësore
Kafeja pa kafeinë në përgjithësi ka efekte të ngjashme shëndetësore si kafeja e zakonshme, me përjashtim të efekteve stimuluese të kafeinës.

Ka studime që sugjerojnë se konsumimi i kafesë pa kafeinë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të caktuara si diabeti i tipit 2, sëmundja e Parkinsonit dhe sëmundjet e mëlçisë. Megjithatë, nevojiten ende kërkime të mëtejshme për të kuptuar më mirë lidhjet e sakta. Sipas informacioneve të deritanishme, efektet pozitive në shëndet janë ndoshta për shkak të përmbajtjes së substancave dytësore bimore si polifenolet, të cilat janë të pranishme edhe në kafenë pa kafeinë.

Është e rëndësishme të theksohet se cili proces është përdorur për të hequr kafeinën nga kafeja. Në proceset kimike, ekziston gjithmonë rreziku i mbetjeve të tretësve. Megjithatë, këto janë zakonisht nën kufijtë ligjorë në kontrolle.

Pyetje të shpeshta në lidhje me kafenë pa kafeinë

A është kafeja pa kafeinë më e shëndetshme se kafeja e zakonshme?
Shumë nga vetitë pozitive shëndetësore të kafesë i atribuohen edhe kafesë pa kafeinë. Sipas studimeve aktuale, kafeja pa kafeinë nuk është më e pashëndetshme se kafeja normale.

Cilat janë përfitimet e kafesë pa kafeinë?
Kafeja pa kafeinë mund t’ju ndihmojë të flini. Ashtu si kafeja e zakonshme, kafeja pa kafeinë përmban një sasi të madhe antioksidantësh, si dhe disa vitamina.

A ka efekte anësore kafeja pa kafeinë?
Ajo që ka rëndësi është nëse kafeja është trajtuar me tretës të tillë si benzeni ose diklormetani për të hequr kafeinën. Këta agjentë dyshohet se janë kancerogjenë.

Cila kafe pa kafeinë është më e shëndetshme?
Nëse e bëni kafen tuaj, duhet të siguroheni që të blini kafe që nuk janë prodhuar duke përdorur procese kimike. Vula organike mund të jetë një udhëzues për ju. Kafeina shpesh hiqet me ndihmën e dioksidit të karbonit të lëngshëm dhe avullit të ujit.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix12 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix12 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix12 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix12 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook