Lidhu me ne

Mix

Pagjumësia gjatë shtatzënisë: 5 këshilla të vlefshme

Pagjumësia gjatë shtatzënisë: 5 këshilla të

Pagjumësia gjatë shtatzënisë u ndodh shumë grave, madje 78% e grave thonë se e përjetojnë si gjendje. Ndryshimet hormonale, fëmija që shkelmon në fshikëz dhe urthi janë vetëm disa faktorë që mund t’ju mbajnë zgjuar netëve të shtatzënisë.

Mungesa e mjaftueshme e gjumit mund të ketë ndikim si tek nëna, po ashtu edhe te fëmija. Hulumtimet tregojnë se mungesa e gjumit çon në probleme gjatë lindjes dhe jo vetëm.

Shkaqet e pagjumësisë së shtatzënisë:

-Luhatjet e progesteronit dhe estrogjenit

-Urthi

-Dhimbje dhe parehati në shpinë

-Të shkuarit e shpeshtë në tualet

-Ankthi

-Ëndrrat

Ja pesë këshilla të vlefshme për të gjitha gratë shtatzëna, sesi ta kalojnë pagjumësinë gjatë muajve të pritjes së ëmbël.

Gjeni kohë për aktivitete relaksuese

Një nga arsyet më të zakonshme për problemet e gjumit gjatë shtatzënisë është shqetësimi. Kjo është arsyeja pse duhet të praktikoni aktivitete relaksuese në rutinën gjatë natës. Mund të jetë çdo gjë që ju duket relaksuese si leximi i një libri ose shkrimi i mendimeve tuaja. Mund të provoni edhe ushtrime të frymëmarrjes ose teknika relaksimi të dedikuara për nënat shtatzënë.

Provoni suplemente shtesë

Melatonina është një hormon natyral që ndihmon në ruajtjen e ritmit gjumë-zgjim. Prodhimi i melatoninës zvogëlohet kur jemi të ekspozuar ndaj dritës gjatë ditës. Por, teksa ju bëheni gati për të fjetur, prodhimi i melatoninës fillon të rritet me shpejtësi dhe juve ju zë gjumi. Hulumtimet tregojnë se suplementet e melatoninës mund të nxisin gjumin gjatë shtatzënisë. Mos harroni, gjithmonë duhet të flisni me mjekun përpara se të provoni ndonjë suplement që ju ndihmon të flini.

Pagjumësia gjatë shtatzënisë: 5 këshilla të

Gjumë me strategji

Shtatzënia kërkon shumë energji dhe lëndë ushqyese që mund t’ju bëjnë të ndiheni të lodhur. Këshilla tipike për pagjumësinë është të qëndroni zgjuar gjatë ditës pasi përgjumjet mund të përkeqësojnë situatën kur doni të flini natën. Ju duhet të planifikoni në mënyrë strategjike përgjumjet për t’u siguruar që ato nuk do të ndikojnë në gjumin gjatë natës. Nëse flini shumë gjatë ose shumë vonë gjatë ditës, kjo mund ta bëjë më të vështirë gjumin gjatë natës.

Provoni terapinë e sjelljes

Hulumtimet tregojnë se terapia për pagjumësinë mund të përmirësojë cilësinë e gjumit gjatë shtatzënisë. Në vend që të merrni këshilla për gjumin nga profesionistët për të lehtësuar simptomat, provoni terapinë që identifikon dhe zëvendëson të menduarit dhe sjelljet që ndikojnë në aftësinë për të fjetur natën. Nëse shkaqet e pagjumësisë janë ankthi dhe stresi, mënyra si identifikoni problemet që çojnë në një sjellje të caktuar do të kenë ndikim direkt në gjumin e natës.

Pagjumësia gjatë shtatzënisë: 5 këshilla të

Flini në anën e majtë

Të ndihesh rehat në shtrat mund të duket e pamundur kur ke një bark të madh, pra kur jeni shtatzënë. Të fjeturit anash apo në një anë zbut pagjumësisë. Gjumi në anën e majtë mund të ndihmojë në lehtësimin e problemeve gastrointestinale. Për shkak se stomaku është i orientuar në anën e majtë të trupit, kjo e bën tretjen më efektive nëse flini në anën e majtë. Urthi gjatë natës është i zakonshëm në shtatzëni, ndaj fjetja në anën e majtë mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave.

Burimi: CNET

MË TEPËR

Mix12 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix13 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix13 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix13 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix13 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix4 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook