Lidhu me ne

Mix

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e vështirë me shkollën, të cilën e la në moshën 16-vjeçare, te ndërtimi i një rrjeti pune të përbërë nga njerëz që dinë të jenë të bashkuar. Anna Wintour, 73 vjeç, ka qenë drejtoreshë e të përmuajshmes Vogue America që nga viti 1988, e cilësuar si revista më autoritare e modës në botë. Ajo është gjithashtu figura frymëzuese për protagonisten e ‘Djalli vishet me Prada’, të luajtur nga Meryl Streep. Gazetarja dhe sipërmarrësja e tregoi historinë e saj për Financial Times.

Wintour’s ka një karrierë e jashtëzakonshme. Në vitin 2020, disa muaj pas thashethemeve se ajo së shpejti do të jepte dorëheqjen për shkak të akuzave për paragjykim racor – Wintour kërkoi falje për disa fjali që shqiptoi – asaj iu dha titulli i shefit global të përmbajtjes dhe drejtoreshë editoriale globale e Vogue. Me pak fjalë, ajo u bë perandoresha e Vogue. Ajo u bë gjithashtu shefe globale e përmbajtjes së Condé Nast, një rol që i dha asaj mbikëqyrjen e të gjitha revistave Condé Nast në 32 tregje (përveç The New Yorker). Që kur u promovua si botuese globale, ajo ka sjellë një revolucion të vërtetë brenda Vogue. Shumë redaktorë të profilit të lartë janë zëvendësuar me të rinj më pak të famshëm.

Ideja, thotë Wintour, është që ‘të sigurohemi që të gjithë të ndiejnë se një epokë tjetër ka filluar dhe se ne të gjithë po punojmë së bashku si një rrjet global’. Me punësimin, ëintour thotë se ajo ka ‘një rregull: punësoj dikë që jam e lumtur ta shoh kur shkoj në zyrën time, ose nëse kaloj në rrugë’.

Ajo ka pasur një fëmijëri të privilegjuar, në një shtëpi në Phillimore Gardens, pranë Holland Park, tani një nga rrugët më të shtrenjta në Londër. Nëna e saj ishte kritike filmi dhe babai redaktor i Evening Standard, një gazetë lokale britanike. Ishte ai që i sugjeroi asaj të shkruante ‘të bëhej redaktore e Vogue’ në një formular në shkollë ku pyetej se cila ishte ëndrra e saj.

‘Unë nuk mendoj se do ta kisha menduar ndonjëherë të bëja atë punë nëse ai nuk do të kishte qenë kaq i vendosur.’

Wintour e la shkollën në moshën 16 vjeçare.

“Nuk isha shumë e mirë, të them të drejtën”, thotë ajo. “Dhe unë doja të isha e pavarur dhe të bëja rrugën time. Isha një studente dembele dhe që kisha vëllezër dhe motra që ishin shumë të mirë në shkollë.”

Më pas filloi të punonte në katet e shitjeve të Biba-s, më pas në Harrods. Babai i saj e ndihmoi të merrte punën e saj të parë editoriale në Harper’s & Queen, ku i bëri përshtypje stafit me rrobat e saj të stilistëve. Më pas ajo u transferua në Nju Jork sepse, shpjegoi ajo, “nuk më njihnin atje si vajzën e një gazetari të famshëm. Atyre nuk u interesonte se në çfarë shkolle shkoja”. Në Nju Jork, Alexander Liberman, drejtori brilant dhe i zgjuar editorial i Condé Nast, e emëroi si drejtoreshën krijuese të Vogue, një rol që nuk ekzistonte më parë.

Wintour thotë se ka bërë çmos për të injoruar karikaturat e tabloideve të saj. “Ndonjëherë ata më kanë imagjinatë të egër. Unë sinqerisht shpresoj që kolegët me të cilët punoj të dinë se kush jam dhe cilat janë vlerat tona të përbashkëta”, thotë Anna.

Wintour ridizajnoi Vogue. Kopertina e parë e krijuar nga ajo në nëntor 1988 i dha një avantazh të ri revistës, duke ndikuar gjithashtu në modën ndërkombëtare. Modelja Michaela Bercu u fotografua në rrugë e veshur me xhinse dhe një triko couture nga Lacroix. Ky moment ishte simboli i një epoke të re për revistën, më e orientuar drejt të rinjve dhe modës së përditshme. Ishte një largim nga kopertinat artificiale, të shkrepura në studio, të së shkuarës së Vogue.

“Zoti është në detaje, por unë nuk jam një person krijues. Unë nuk mund të vizatoj, nuk mund të skicoj, nuk mund të bëj asgjë. Thjesht duhet të sigurohem që gjërat janë bërë siç duhet”, thotë Anna.

Ajo zgjohet herët, kalon një orë në palestër dhe arrin në zyrë shumicën e mëngjeseve deri në orën 8:30. Gjithmonë largohet nga zyra në një orë të arsyeshme, mjaft herët për të shkuar në teatër ose për të kapur një shfaqje private në kinema. Fundjavat i kalon në fermën e saj të madhe në Mastic në Long Island, me fëmijët dhe tre nipërit e saj.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sabrina Carpenter thyen rekordin e Ariana Grande, kryeson listën me “Please Please Please” (VIDEO)

Këngëtarja amerikane arriti në vendin e parë në listën e kompanive Official Charts me ‘Please Please Please’, duke e shtyrë...

Mix2 ditë më herët

Flasin ekspertët: A është i dëmshëm Cocomelon?

Për krahasim, në Netflix, “Cocomelon” u shikua për aq minuta (33.27 miliardë)- sa Luca, Moana, Raya dhe Last Dragon dhe...

Mix2 ditë më herët

Çfarë ndryshon midis vivo X90 Pro dhe X80 Pro? Dallimet midis dy smartphone-ve

Vivo X90 Pro dhe X80 Pro me sa duket mund të jenë dy telefona inteligjentë shumë të ngjashëm, por dallimet...

Mix2 ditë më herët

iPhone 16: këto janë të gjitha ngjyrat e pritshme

Eventi më i pritur e Apple e vitit tani është afër. Kanë mbetur vetëm pak muaj dhe më në fund...

Mix2 ditë më herët

Pas memeve virale, Ben Affleck tregon pse del gjithmonë i mërzitur nëpër foto

JON KOPALOFF/GETTY Duket se edhe Ben është një nga ne, pra njeri me emocione! Aktori që së fundmi është bërë...

Mix2 ditë më herët

Meghan Markle kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham

Meghan Markle thuhet se kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham përpara se të distancohej përfundimisht nga ikona e modës, siç...

Mix2 ditë më herët

“Bugatti Tourbillon”, modeli i ri i makinës lukzose që kushton miliona dollarë

Bugatti Tourbillon, foto CNN Bugatti ka zbuluar modelin e saj të ri, “Bugatti Tourbillon”. Makina do të zëvendësojë “Bugatti Chiron”...

Mix2 ditë më herët

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Më në fund, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie....

Mix2 ditë më herët

“Shisja rroba me mamin, më vinte turp nga shoqëria”, Adrola Dushi rrëfen jetën e saj kur ishte fëmijë

Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e...

Mix2 ditë më herët

Cole Sprouse shpjegon pse e kishte të vështirë të punonte me Jennifer Aniston në serialin “Friends”

Cole Sprouse është një personazh që e pamë më rrallë gjatë historisë së gjatë të shfaqjes në transmetim, por kishte...

Facebook