Lidhu me ne

Sport

Tifozët e pështynin në rrugë: David Beckham rrëfen për momentin më të errët të karrierës

Tifozët e pështynin në rrugë: David Beckham rrëfen

David Beckham mund të jetë tërhequr nga futbolli në vitin 2013, por ai mbetet një nga sportistët më të famshëm në planet. Shkëlqimi, rënia e tij dhe shkëlqimi sërish, nga një lojtar i Manchester United në një superyll global, është dokumentuar në serialin e ri të Netflix, “Beckham”. Në të flitet ndër të tjera për një moment kritik. Përtej të gjitha momenteve magjike që Beckham shijoi në fushën e futbollit, pati një incident që kërcënoi të errësonte karrierën e tij: kur mori një karton të kuq në Kupën e Botës në vitin 1998.

Pak detaje sportive dhe historike: Pavarësisht se janë në kontinente të ndryshme, Anglia dhe Argjentina në futboll kanë pasur një rivalitet të madh ndër dekada dhe disa nga fitoret e tyre ndaj njëra-tjetrës kanë qenë temë debati.

Kur Anglia dhe Argjentina u përballën në raundin e 16-të në Kupën e Botës 1998, Beckham mori një karton të kuq në rezultatin 2-2 dhe u përjashtua nga ndeshja. Diego Simeone i Argjentinës fillimisht e rrëzoi Beckham-in dhe kur u ngrit në këmbë, e preku te koka David-in, kur ylli britanik ishte i shtrirë me fytyrën poshtë.

Tifozët e pështynin në rrugë: David Beckham rrëfen

Si kundërpërgjigje, Beckham – i cili ishte ende në tokë – nxori këmbën dhe Simeone u rrëzua. Arbitri i dha karton të kuq Beckham-it. Anglia duhej të luante pjesën tjetër të ndeshjes me 10 lojtarë kundër 11 të Argjentinës. Ndeshja shkoi në kohë shtesë dhe penallti. Si përfundim, fitoi Argjentina 4-3.

Tifozët e pështynin në rrugë: David Beckham rrëfen

Beckham u përball me reagime të ashpra nga tifozët dhe mediat angleze pas ndeshjes. Një titull nga Daily Mirror e përshkroi ekipin si “10 luanë heroikë, një djalë budalla”. Ndërkohë, Beckham mori kërcënime me vdekje nga fansat. Një figurë e tij u var jashtë një bari në Londër.

Tifozët e pështynin në rrugë: David Beckham rrëfen

Kur u kthye me Manchester United pas Kupës së Botës, menaxheri i skuadrës Sir Alex Ferguson u godit me gurë dhe gota birre, ndërsa tifozët bërtisnin, “Ne e urrejmë Beckham-in” dhe “Zhgënjeve vendin tënd”.

Beckham tha se ndihej i zhgënjyer nga shokët e skuadrës që nuk e mbështetën pas kartonit të kuq. Ai tha, “Ndoshta është e ashpër të thuash se ende ndihem i zhgënjyer nga kjo. Unë kthej kohën prapa në atë moment dhe ne ishim të rinj. Po, kam bërë një gabim, por ka njerëz të caktuar në skuadra dhe në futboll që ju prisni t’ju mbështesin pa marrë parasysh se çfarë.”

Tifozët e pështynin në rrugë: David Beckham rrëfen

Sidoqoftë, Ferguson ishte një nga njerëzit e parë që ofroi mbështetje. “Në mëngjes më pas, [Ferguson] më telefonoi herët dhe më tha, ‘A je mirë bir?’ I thashë po. Dhe ai thjesht tha, ‘Mos u shqetëso, largohu për disa javë…kthehu në klub dhe na ke ne’. Kjo ishte gjithçka që më duhej të dëgjoja”.

Miku dhe partneri i biznesit i Beckham, David Gardner, tha se ai kujton njerëzit që pështynin David Beckham-in në rrugë ose godisnin xhamat e makinës në semafor.

Beckham kaloi një periudhë të errët depresioni; gjithë çfarë përjetoi ishte ekstreme. “I gjithë vendi më urrente,” tha ai. Ish-futbollisti shtoi se ende e ndëshkon veten për kartonin e kuq 25 vjet më vonë.

Anglia dhe Beckham u hakmorën katër vjet më vonë. Të dy skuadrat u përballën në fazën e grupeve të Kupës së Botës 2002 kur Beckham ishte kapiten i Anglisë. Ai shënoi golin e vetëm të Anglisë dhe skuadra fitoi 1-0. Si rezultat, Argjentina u eliminua.

Tifozët e pështynin në rrugë: David Beckham rrëfen

Beckham nisi të adhurohej sërish në sytë e shumë tifozëve pasi shënoi golin e fitores. The Times shkroi të nesërmen se ylli i futbollit “u zgjua me aureolën e tij më të ndritshme se kurrë”.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix11 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix11 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix12 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix12 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook