Lidhu me ne

Kryesore

Postier

Edi Rama, the interview: Why we are helping Italy with migrants | Euronews  Albania

AlbanianPost e Baton Haxhiut publikonte sot një dokument që e quan Draft Statuti i Plotë i Asocacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Së bashku me të një koment të disa ekspertëve të cilët Haxhiu, në stilin e vet megalloman i shpall si jurist që i kanë dhënë identitetin Republikës së Kosovës. Media në fjalë sugjeron se ky draft, në një pjesë të caktuar të tij konsideron propozimin e z. Rama, bërë në qershor të këtij viti, mirëpo në dokument nuk figuron asgjë e tillë. Në sqarimin e vet, drafti sqaron se ai rrjedh nga marrëveshjet e vitit 2013, 2015, mendimi i vitit 2015 i Gjykatës Kushtetuese dhe pritshmëritë e komunitetit perëndimor. Ky statut merr po ashtu në konsideratë propozimet e fondacioni “Friedrih Ebert” për disa seksione.

Edhe pse media në fjalë e trumbeton si gjetje kreative të qeverisë shqiptare, drafti në fjalë është një optimizim propozimesh dhe për një prej tyre z. Rama ka bërë vetëm postierin. Çdo gjë tjetër është propagandë pesë lekëshe e dikujt që kërkon rol aty ku nuk e ka, për një situatë e cila në të vërtetë erdhi këtu jo për pasurinë e propozimeve, por për konfrontimin mes palëve dhe qëndrimin e Prishtinës në pozicionin e vet. Jo më kot ky është një draft i ri, kreativ ndoshta, por jo për hir të ndonjë konkursi të jurisprudencës.

/Respublica.al

MË TEPËR

Mix13 orë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet14 orë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix14 orë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar14 orë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar14 orë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix3 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix3 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix3 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix3 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix3 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook