Lidhu me ne

Kryesore

Revolucioni i Berishës, përrallë po aq idiote sa Rilindja e Edi Ramës

Berisha akuza Ramës: Mori peng kreun e PD-së, por ia thyem

Në Kuvendin e sotshëm të Partisë Demokratike – Rithemelimi – Sali Berisha ka cituar një studiues amerikan të revolucioneve, sipas të cilit sfida e një revolucioni nis disa vite më pas kur kasta e vjetër riorganizohet për të ndërmarrë një kundër-revolucion. Referenca amerikane e z. Berisha nuk e shpëton atë nga reminishencat e praktikës dhe teorisë së revolucionit që promulguar gjatë nga regjimi komunist.

Zoti Berisha u përpoq të thoshte se Edi Rama përfaqëson aktualisht reaksionin atij revolucioni lirie të vitit 1990-u kur sipas tij “ne bëmë të mundur të paimagjinueshmen për shqiptarët”.

Sigurisht që krahasimi dhe analogjia nuk qëndrojnë. Zoti Berisha e ka bërë disa herë përlavdërimin e vetes dhe të një klase politike që u ngjiz me zhvillimet e vitit 1990, që në të vërtetë ishin në aspektin politik një seri improvizimesh që pak kanë të bëjnë me ndonjë kuptim të mirëfilltë të Lirisë siç e pretendon atë një i djathtë.

Mjafton të kujtojmë se akti i parë me rëndësi I këtij revolucionari dhe njerëzve pranë tij, ishte ligji nr.7501, për të cilin, z. Berisha, ky Kondorse I vetëshpallur sipas midesë së ditës, do ta deklaronte në vitet 2011-2012 se “binde ndesh me parimet e pronës”.

Kështu që tam-tami me revolucion e reaksion, janë asgjë më shumë sesa epilogu komik siç ndodh përherë i një Konvente revolucionare që gëlon nga llafazanët dhe të pasuruarit, të cilët sado të çirren se Shqipërinë e kanë në zemër, nuk fshehin dot se janë aksionerë në veprimet dhe pasurinë e shpërndarë nga reaksionari dhe anti-revolucionari Edi Rama. Në kulla, resorte, e çdo gjë tjetër.

Përralla e revolucionit me Albana Vokshin, Adriana Kalanë, Flamur Nokën e të tjerë është po kaq idiote sa Rilindja me Edi Ramën, Taulant Ballën, Damian Gjiknurin e Erjon Veliajn vite më parë.

/Respublica.al

MË TEPËR

Mix5 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal5 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix5 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix5 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix5 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix6 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix6 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix6 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix6 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix6 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook