Lidhu me ne

Radar

“Miliarderi i plehrave”, Jamarbër Malltezi akuzon SPAK dhe Edi Ramën për inceneratorin e Tiranës

"Miliarderi i plehrave", Jamarbër Malltezi akuzon SPAK dhe Edi

Nga arresti shtëpiak ku ndodhet prej 20 nëntorit, pasi u lirua pas një muaji në paraburgim me akuzën për korrupsion pasiv me ndërtimin e ish-kompleksit “Partizani”, Jamarbër Malltezi, dhëndri i ish-kryeministrit Sali Berisha, ka akuzuar Edi Ramën si arkitektin e inceneratorëve. Sipas tij, u arrit deri aty, pasi qeveria e Ramës ndryshoi strategjinë dhe Planin e veprimit të trajtimit të mbetjeve, atë që mashtroi me studimin e JICA & IFC që bazohej në Reduktim-Riciklim e landfill duke ndryshuar në incenerim.

Reagimi i Malltezit

Miliarderi i Plehrave – Inceneratori i Tiranës

SPAK genjen pasi Afera nuk fillon me komission e vleresimit qe paska abuzuar, por me ata qe (1) ndryshuan strategine dhe Planin e veprimit te trajtimit te mbetjeve, (2) ate qe mashtroi me studimin e JICA & IFC qe bazohej ne Reduktim-Riciklim e landfill duke ndryshuar ne incenerim. Kete e beri Erion Veliaj ne rastin e Tiranes.


Pse duhej nje kontrate firmosur nga Ministri Mjedisit per menaxhimin e mbetjeve te Tiranes kur ligji e percakton si tager ligjor te bashkise e Jo te qeverise?


Pse Ju bashkuan gjithe monopolet ne nje dore? Pse duhej te merrnin (1) incenerator (2) landfill (3) riciklim (4) depositim inerte ndertimi, (5) depozitim dherash (qe nuk Jane mbetje por mall me vlere)?


Pse genjyen te gjithe anetaret e komisionit? Kush Ju dha garanci?


A ishte here e vecuar Kjo qe ndodhte? Apo kish ndodhur afera edhe me Elbasanin edhe Fierin?
Gjithe shteti ju me shtepia dy mashtruesve apo ishin sherbyes te Rames dhe Veliajt?
Shihni letrat e Veliajt per pagese apo mos pagese te tarifes se inerteve ne sharre per kompani sipas qefit si psh. Bolinos.


Ketu del perseri roli I Agacit dhe Metanit (Rames) qe duhej ti thonin si firmos ti kur (1) as nuk ke para ne buxhet per kete, (2) as nuk e ke ne strategi dhe plan veprimi dhe (3) as nuk e ke tagrin ligjor per menaxhim mbetjesh por vec per politika.

MË TEPËR

Mix5 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal5 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix5 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix5 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix5 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix6 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix6 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix6 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix6 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix6 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook