Lidhu me ne

Radar

BUSINESS INSIDER/ Pyetëm një dermatolog për shenjat misterioze në dorën e Trump. Ja çfarë thotë  ai

BUSINESS INSIDER/ Pyetëm një dermatolog për shenjat misterioze në dorën e Trump. Ja çfarë thotë  ai

BUSINESS INSIDER/ Pyetëm një dermatolog për shenjat misterioze

Ish-presidenti Donald Trump shfaqi shenja misterioze të kuqe në njërën nga duart e tij kur u largua nga rezidenca e tij në Nju Jork të mërkurën për të marrë pjesë në gjyqin e dytë për shpifje të E. Jean Carroll.

Ashtu si me shëndetin e Trump në të kaluarën, njerëzit u treguan të shpejtë për të spekuluar në rrjetet sociale se, çfarë i shkakton shenjat. Disa menduan se ai kishte “herpes të dorës ” ose mund të ishte prekur së fundmi

Ndërsa është e vështirë të diagnostikosh një gjendje të lëkurës nga vetëm një foto, Dr. Joshua Zeichner, një profesor i asociuar i dermatologjisë në Spitalin Mount Sinai në Nju Jork, i tha Business Insider se Trump ka shumë të ngjarë të ketë një skuqje – që mund të shkaktohet pothuajse nga çdo gjë.

“Skuqjet në duar mund të shkaktohen nga një sërë faktorësh, duke filluar nga infeksionet tek kushtet inflamatore deri tek ekspozimet e jashtme”, tha Zeichner.

Zeichner ndau katër mundësi për skuqjet në dorën e Trump, të cilat janë ndoshta më pak interesante sesa ajo që po teorizon interneti.

Mundësia 1: Duart e tij janë shumë të thata

Zeichner tha se shkaqet më të zakonshme të skuqjes së duarve ishin tharja dhe larja e tepërt. Duke pasur parasysh që Trump është një “germofob ” i vetëshpallur , teoria e larjes së tepërt të duarve mund të jetë. Temperaturat e ftohta gjithashtu mund të shkaktojnë lëkurë të thatë, e cila është më e zakonshme në dimër.

Mundësia 2: Flluska nga loja e golfit

Një tjetër mundësi janë flluskat, të cilat Zeichner tha se mund të shkaktohen nga “fërkimi nga aktivitetet si golfi, ngritja e peshave ose bejsbolli”. Meqenëse Trump njihet shumë për golfin , ky është gjithashtu një skenar i besueshëm.

Mundësia 3: Ai mori lëng gëlqereje në duart e tij

Zeichner tha se “madje edhe ekspozimi i lëngut të limonit në prani të dritës së diellit mund të shkaktojë një djegie kimike në lëkurë”, e njohur ndryshe si ” djegia e margaritës “. Ndërsa Trump nuk pi alkool, një mocktail me agrume mund të shkaktojë shkrirje.

Mundësia 4: Asnjë nga sa më sipër

Siç vuri në dukje Zeichner, skuqjet e duarve mund të shkaktohen nga pothuajse çdo gjë, duke përfshirë diçka edhe të paditur si kafshimet e insekteve, ose alergjitë e lehta. Nëse ish-presidenti nuk konfirmon se çfarë i shkaktoi shenjat, ne nuk mund ta dimë kurrë. 

MË TEPËR

Kryesore18 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix18 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook