Lidhu me ne

Radar

Mesazhi i fundit i Navalny në intervistën e CNN: Nëse vendosin të më vrasin…

Alexey Navalny, lideri i opozitës ruse dhe kritiku i hapur i Kremlinit, i cili ndërroi jetë sot në burg, në një dokumentar të CNN në vitin 2022, ka treguar mesazhin e tij në një skenar të mundshëm nëse vritet.

Në film, regjisori Daniel Roher pyet Navalny se çfarë mesazhi do të dëshironte t’i linte popullit rus nëse do të vritej.

“Mesazhi im për situatën kur vritem është shumë i thjeshtë: mos u dorëzo”, tha Navalny në anglisht.

Më pas, Roher i kërkoi t’i përgjigjej në rusisht.

“Kam diçka shumë të qartë për t’ju thënë. Nuk ju lejohet të dorëzoheni”, tha Navalny. “Nëse vendosin të më vrasin, do të thotë se ne jemi tepër të fortë. Ne duhet ta përdorim këtë fuqi, të mos dorëzohemi, të kujtojmë se jemi një fuqi e madhe që po shtypemi nga këta njerëz të këqij.

“Ne nuk e kuptojmë se sa të fortë jemi në të vërtetë. E vetmja gjë e nevojshme për triumfin e së keqes është që njerëzit e mirë të mos bëjnë asgjë. Pra, mos jini joaktiv.”

Roher më vonë i tha David Rind të CNN në podkastin “Tug of War” pse i kërkoi Navalny të ndërronte gjuhë.

“Mendova se fuqia e kësaj ishte mjaft domethënëse dhe simbolike, sepse ai tani është në burg në një gulag jashtë Moskës,” tha Roher. “Fjala e fundit e këtij presidenti të mundshëm le të jetë për popullin e tij.”

MË TEPËR

Mix3 ditë më herët

Sekreti i Victoria Beckham për të qëndruar në formë është uthulla e mollës: a funksionon vërtet?

Për të qëndruar në formë, Victoria Beckham pi uthull molle çdo mëngjes dhe shkenca konfirmon fuqitë e saj dobësuese. Pas...

Mix3 ditë më herët

Dieta me magnez: çfarë duhet të hani për mëngjes!

Dieta me magnez është një dietë që po bëhet e popullarizuar në mesin e atyre që duan të humbin peshë...

Kioske3 ditë më herët

Ky duhet të ikë!

Belind Këlliçi, një zyrtar i Rithemelimit ka akuzuar sor kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj, se ka ngritur një skemë të ngjashme...

Kryesore3 ditë më herët

Neritan Sejamini analizon deklaratat e Metës: Janë skandaloze, përfiton vetëm qeveria

Ilir Meta dhe Neritan Sejamini Në emisonin “Të paekspozuarit” analisti Neritan Sejamini u shpreh se mënyra se si flet ish-presidenti...

Mix3 ditë më herët

Koha fluturon, vajza e Tom Cruise dhe Kate Holmes bëhet maxhorene

Suri Cruise po feston moshën madhore. Paparaci ka kapur një foto të saj teksa shëtit me një shoqe. Në njërën...

Mix3 ditë më herët

Olivia Munn flet për betejën me kancerin e gjirit

Olivia Munn është duke detajuar diagnozën e saj të kancerit në fazën 4, e cila e çoi në një mastektomi...

Radar3 ditë më herët

Kim Jong Meta bën susta për krahët, “shërbëtorët” e tij mbajnë shënime

Ilir Meta ka dhënë një intervistë për Çim Pekën. Para intervistës, ai ka publikuar një video nga zyra e vet....

Radar3 ditë më herët

Lulzim Basha: Rama e mund Berishën sa herë t’i dojë qejfi

Kryetari i PD, Lulzim Basha, i ftuar në News24, është shprehur se “problemi i Edi Ramës” është me të dhe...

Radar3 ditë më herët

Monika Kryemadhi konfirmon “ndarjen”: Kam raport të ngrirë bashkëshortor me Ilir Metën. Palë të treta kanë hyrë në jetën tonë

Në përfundim të intervistës për “Opinion” gjatë së cilës Monika Kryemadhi foli për ngjarjet brenda Partisë së Lirisë, sulmet e...

Radar4 ditë më herët

Rama i dhuron 16 mijë m2 tokë dhe ndërtim Arbër Hajdarit të “Fundjavë Ndryshe”

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e tij herë pas herë tallen me ligjin e krijuar vite më parë nga qeveria...

Facebook