Lidhu me ne

Kryesore

Në Turqi opozita po shkon drejt pushtetit, kurse në Tiranë opozita po ruhet nga burgu

İmamoğlu: Benim ikna edemeyeceğim kimse yok « PolitikYol.com | Yorum,  Analiz, Haber Sitesi

Ish-kryeministri Berisha uroi fitoren e opozitës turke në qytetet e mëdha të Turqisë. Me tone entuziaste Berisha thotë se në Turqi opozita po forcohet dhe po krijon besim në popull.

Ndër të tjera Berisha thotë:” Presidenti Erdogan ka pranuar humbjen dhe vlerëson fitoren e opozitës si pikë kthese në historinë e Turqisë. Qëndrime autoritare, afinitet i tepruar me Rusinë, braktisja e trashëgimisë kemaliste dhe ndërhyrjet e tij dhe shtetit në çështjet e fesë, u ndëshkuan nga zgjedhësit turq në këto zgjedhje.

Shtoj këtu gjithashtu se humbja në Stamboll dhe Bursë, qytete me prezencë të fuqishme shqiptare, dëshmon se Erdogan pagoi gjithashtu mbështetjen obskure dhe aprincipiale personale që ai i ka dhëne këto vite Edi Ramës, këtij armiku të vërtetë të kombit shqiptar, i cili me narkoshtetin që ndërtoi, largoi nga Shqipëria 1/3 e shqiptarëve.

Me këtë rast Partia Demokratike uron përzemërsisht fitoren e opozitës turke në këto zgjedhje dhe mbetet e hapur të bashkëpunoj me udhëheqjen opozitare në interesin më të mirë për një të ardhme në paqe e demokraci të dy popujve dhe dy vendeve tona”- sqaron ish-kryeministri demokrat.

Pyetja shtrohet se kur në Turqi opozita rimori qytetet e mëdha në zgjedhjet vendore, por pse në Shqipëri PD dhe krejt opozita humbi edhe bastionin e saj verior, qytetin e Shkodrës.

Në qoftëse në Turqi opozita krijon besim dhe nxjerr lider të rinjë, e kundërta ndodh në Shqipëri.

Këtu opozita po sakatohet akoma mes vetes, dhe nuk krijon besim.

Opozita në Tiranë po lufton të rimarrë votat e saj diku të 600 apo 700 mijë vota, kurse kryeministri Rama po punon që nga 800 mijë vota të shkojë me shumë dhe të blindojë pushtetin.

Këtu liderët kryesorë të opozitës janë të njëjtë tash 33 vite, kurse në Turqi ajo forcohet se krijon shpresë dhe besim në popull, pasi kreu i opozitës është një politikan 52 vjeçar.

Tiranë liderët e opozitës i kanë provuar të gjitha postet në shtet nga kryeminister dhe president dhe anasjelltas ndaj nuk kanë asnjë dëshirë për t’u rikthyer në pushtet.

Në Tiranë bëhet sikur po luftojnë qeverinë por me shumë e kanë hallin se si të ruajnë bizneset dhe eurot që kanë fituar kur ishin në pushtet. Me shumë ata merakosen nga SPAK-u  se sa mendojnë seriozisht tek rrëzimi i Edi Ramës.

Këtu opozita bën sikur e lufton Edi Ramën, por nën rrogoz çjnë fjalë për marëveshje që të mos shkojnë në burg dhe të mos iu preken bizneset dhe paratë e familjarëve.

Dhe kryeministri Rama ua di hallin ndaj i lejon të thonë çfarë të duan me fjalë, bile edhe të krijojnë fortunë “revolucionesh”, por vetëm të mos bëjnë realisht rrëzim pushteti.

Turqi opozita po shkon drejt pushtetit, kurse në Tiranë opozita po ruhet nga burgu dhe nuk e ka mendjen te pushteti që duan demokratët.

Opozita shqiptare është si dita me natën në raport me opozitën turke, ku natyrisht “nata” mbetet kjo e Tiranës, prandaj imagjinoni se si është ajo në raport me Europën dhe vlerat demokratike opozitare.

/Kohajone

MË TEPËR

Mix21 orë më herët

Videoja virale nga Festivali i Kanës: Kelly R shpërthen ndaj sigurisë

Kelly Rowland u pa duke qortuar një roje sigurie në Festivalin e Filmit në Kanë 2024 të martën. Fillimisht, ish-anëtarja e Destiny’s...

Mix21 orë më herët

Billie Eilish flet për raportin me Jesse Rutherford pas ndarjes

Gjërat janë ende mirë mes Billie Eilish dhe Jesse Rutherford. Sipas një fragmenti të pabotuar nga kopertina e saj e...

Mix21 orë më herët

Sean “Diddy” Combs përballet me një padi të re

Sean “Diddy” Combs po përballet me një tjetër padi për sulm se*sual. Ish-modelja Crystal McKinney pretendon se reperi  e detyroi...

Mix2 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet2 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix2 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar2 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar2 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix5 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix5 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Facebook