Lidhu me ne

Mix

Nëse nuk doni të shtoni në peshë hiqni dorë nga ky gabim që bëni përditë!

Nëse nuk doni të shtoni në peshë hiqni dorë nga ky gabim që bëni përditë!

Duhet të ndryshoni stilin tuaj të jetesës, duke përfshirë ushqimet që hani dhe mënyrën si. Kjo është rruga drejt një trupi të fortë dhe të shëndetshëm.

Hani ngadalë dhe përtypu mirë
Të ngrënit ngadalë dhe të përtypurit mirë do ju bëjnë të ndiheni më të ngopur.

Pini ujë rregullisht
Uji është thelbësor për të qenë i shëndetshëm. Pirja e një gote ujë para një vakti mund t’ju bëjë të ndiheni të ngopur dhe kështu do të hani më pak.

Ushqimet e pashëndetshme shërbejini në pjata me ngjyra të forta
Ndoshta do ju tingëllojë e çuditshme, por studimet kanë treguar se njerëzit kanë më pak tendencë të hanë ushqim nga një pjatë për shembull me ngjyrë të kuqe.

Shmangni pijet me sheqer
Sheqeri i shtuar është fajtori më i madh për një sërë problemesh që lidhen me shëndetin, duke filluar nga diabeti, obeziteti deri tek sëmundjet e zemrës. Në vend të tyre konsumoni çaj jeshil, lëngje frutash të freskëta dhe shumë ujë.

Kur hani jini të përqendruar
Mos hani teksa shikoni Tv apo luani Playstation. Kjo do ju hutojë dhe do ju bëjë të hani më shumë. Ndoshta mund të mbaroni së ngrëni atëherë kur mbaron filmi!

Hani dy vezë në ditë
Përmbajtja e lartë e proteinave tek vezët e zbeh ndjenjën e urisë për një kohë të gjatë.

Hani mëngjes çdo ditë
Të ngrënit mëngjes rregullisht jo vetëm që ju jep energji të vazhdueshme për të filluar ditën tuaj, por gjithashtu ul shanset për tu prekur nga diabeti, për të fituar kile dhe për tu prekur nga sëmundjet e zemrës.

Nëse jeni të uritur përtypni një…
Nëse jeni të uritur, përtypni një gjethe mente. Shija dhe aroma e tyre “vret urinë”. Madje studimet tregojnë se kaloritë nuk do t’i kompensoni më vonë, sepse do të hani më pak.

Hani në vende me dritë të mjaftueshme
Sipas hulumtimeve të kryera nga studiues të universiteteve të ndryshme amerikane, u zbulua se njerëzit që konsumonin ushqim në vende me ndriçim konsumonin 39% më pak kalori sesa njerëzit që hanin në errësirë.

Hani më shumë sesa tri herë në ditë
Në vend që të hani 3 vakte të mëdha në ditë, është më e shëndetshme të hani 6 vakte të vogla. Kështu do ta furnizoni trupin në çdo moment e nga pak, me lëndët ushqyese të nevojshme.

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook