Lidhu me ne

Radar

“Pronat publike”/ “Vjedhje me ligj!”,Lulzim Basha: Skemë e qeverisë me mafian e pronave dhe oligarkët

“Pronat publike”/ “Vjedhje me ligj!”,Lulzim Basha:

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në një konferencë për shtyp foli në lidhje me ligjin e miratuar ditën e djeshme në Kuvend për shkëmbimin e pronave publike.


Basha bëri një paralelizëm mes ligjit të djeshëm dhe inceneratorëve, në lidhje me pasojat që do të ketë në shpërdorimin e taksave të qytetarëve.

“Akt i rëndë i formalizuar dje në Kuvend për kalimin e pronave publike në funksion të një skeme të mirëkonsoliduar të qeverisë me mafian e pronave dhe investitorët strategjik, një grup oligarkës shqiptarë.
Është e njëjta skemë si inceneratorët. Është vjedhje me ligj.

Çfarë mbeti nga ligji për investimet i kalon kësaj skeme. Ndarja e pronave publike mes një grupi oligarkësh dhe zyrtarëve të korruptuar shqiptarë.

Kjo maskohet me interesin publik por nuk ka asnjë lidhje me të.Departamenti Anti-korrupsion në PD e ka vendosur këtë çështje në listën e prioriteteve që do të ndjekë.
Miratimi i djeshëm, njëlloj si i Amnistisë, nxjerr zbuluar se Rama dhe qeveria nuk janë në gjendje të formulojnë asgjë që nuk është e korruptusar. Vijojnë edhe në muajt e fundit të mandatit të tjetërsojnë pasuritë publike”, tha ai.

MË TEPËR

Mix17 orë më herët

“Gruaja dhe deti”, historia e padëgjuar e 104-vjeçares që gjuan karavidhe prej kur ishte 8 vjeç

Gjuetarja më e vjetër i karavidheve në Maine, SHBA, sapo mbushi 104 vjeç…dhe nuk ka në plan të largohet së...

Mix17 orë më herët

Kush është Jordan Bardella, 28-vjeçari që mundi Macron

Jordan Bardella, është politikani i ri 28-vjeçar, i cili drejton partinë e ekstremit të djathtë, Rassemblement National (RN), në Francë....

Mix17 orë më herët

Ed Sheeran tregon pse nuk përdor telefon prej 10 vitesh

Ed Sheeran ka zbuluar së fundmi se një dekadë më parë ai “e hoqi qafe” celularin e tij. “Unë nuk...

Mix17 orë më herët

A mund të hanë foshnjat domate?

Në kohën kur fëmija juaj të arrijë në një farë moshe, askush nuk do të habitet nëse disa nga ushqimet...

Mix17 orë më herët

Manipuluese, agresive dhe xheloze! Shenjat më të rrezikshme të Zodiakut

Akrepat shpesh shoqërohen me intensitet, pasion dhe mister. Njerëzit e lindur nën këtë shenjë kanë një ndjenjë të mprehtë të...

Mix17 orë më herët

Si të reduktojmë kripën në dietën tonë të përditshme

Pra, si mund ta reduktojmë kripën në dietën tonë të përditshme? Kufizoni kripën e shtuar në ushqim: Mundohuni të zvogëloni gradualisht...

Mix17 orë më herët

Konfirmohet vazhdimi i “Practical Magic”

Të hënën, Warner Bros konfirmoi një vazhdim të filmit “Practical Magic” të vitit 1998 — ku interpretojnë Sandra Bullock dhe...

Mix17 orë më herët

Diddy humbet diplomën pas publikimit të videos së dhunës

Diddy vazhdon të përballet me pasojat e videos që tregon atë duke sulmuar ish të dashurën e tij Cassie Ventura....

Mix17 orë më herët

Lana Del Ray përplaset me paparacët në Paris

Lana Del Rey humbi qetësinë në Paris  kur pa njerëz që e ndiqnin rreth qytetit të dashurisë. Këngëtarja e “Summertime...

Mix17 orë më herët

FOTO/ Rihanna shfaqet si asnjëherë me parë, pamjet bëjnë xhiron e rrjetit

Rihanna bëri një paraqitje të rrallë publike me flokët e saj natyralë.Sipërmarrësja miliardere 36-vjeçare u fotografua gjate një shëtitje në...

Facebook