Lidhu me ne

Mix

Si të dalloni nëse karkalecat e detit janë të freskët

Karkalecat janë një nga produktet më të shijshme dhe më të konsumuara të detit gjatë stinës së verës.https://b3507b3e3c6a41489e39c6d14c30e626.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Ato na serviren të skuqura, në skarë, të kombinuara me oriz apo me makarona.

Kur vjen puna tek freskia ndonëse ka gjithmonë mëdyshje, përcaktimi i saj nuk kërkon domosdoshmërisht një sy të stërvitur.

Nësë dëshironi të dalloni nëse karkaleci i detit është i freskët, përqendrohuni tek koka dhe antenat të cilat duhet të jenë të ngjitura dhe jot ë shkëputura.

Karkalecin duhet ta shikoni në sy dhe nëse ato janë të perënduar e të zvogëluar, atëherë nuk është i freskët.

Sytë e karkalecit të freskët duhet të duken qartë dhe të jenë me shkëlqim.

Karkaleci i freskët duhet të ketë një guackë të fortë dhe me shkëlqim.

Njollat e zeza në guackë tregojnë se karkaleci nuk është i freskët ose ka ndenjur për shumë kohë në akull.

Bishti i një karkaleci të freskët nuk duhet të jetë kurrë i zverdhur.

Karkaleci që ka aromën e amoniakut apo të vezës së prishur sapo ka nisur të kalbet.

Nëse nuhasni aromën e klorit, atëherë dijeni që keni të bëni me një karkalec të ndenjur sepse klori përdoret për të maskuar aroma të tjera.

Karkaleci i freskët duhet të mbajë aromën e detit.

Freskinë mund ta dalloni edhe në prekje.

Nëse karkaleci është i thatë dhe i ashpër ose edhe i qullët në prekje atëherë ka ndenjur në ngrirje për një kohë të gjatë.

Karkaleca Me Hudhër Dhe Speca Djegës

Kjo është një recetë shumë e shijshme verore dhe mund të përgatitet shumë lehtë.

Përbërësit:

  • 12 karkalecë të qëruar
  • Çerek luge çaji me kripë
  • Çerek luge çaji me piper të kuq ose të zi
  • 1 lugë çaji me speca djegës jeshilë të prerë hollë,
  • 2 lugë gjelle me vaj ulliri,
  • 1 thelb hudhër
  • 10 gjethe të freskëta borziloku
  • 5 lugë gjelle me domate të prera hollë.

Përgatitja:

Lajini karkalecat dhe lërini në kullesë.

Më pas thajini me letër kuzhine dhe vendosini në një enë gatimi sipas preferencës.

Shtoni kripën, erëzat dhe specat djegës dhe përziejini mirë dhe lërini të qëndrojnë për pak kohë.

Vendosni tiganin në zjarr dhe hidhni vajin e ullirit.

Kur ai të jetë ngrohur shtoni hudhrën dhe më pas karkalecat dhe gjethet e borzilokut.

Përziejini disa herë dhe më pas shtoni domatet.

Uleni temperaturën dhe lërini karkalecat të gatuhen deri sa të mblidhen për rreth 2-3 minuta.

Kjo pjatë duhet servirur menjëherë pas gatimit./AgroWeb.org

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix13 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix13 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook