Lidhu me ne

Mix

Udhetimi me avion gjate shtatezanise, disa keshilla

Sigurisht që nëse do t’ju duhet të bëni një udhëtim me avion gjatë shtatëzanisë duhet të këshilloheni më parë me mjekun tuaj gjinekolog pasi ai është në dijeni të gjendjes tuaj shëndetësore. Në një periudhë të caktuar të shtatëzanisë, do t’ju duhet të keni me vete një çertifikatë mjekësore, në të cilën zakonisht paraqiten informacione në lidhje me:

  • Aneminë e rëndë me heloglobinë nën 7.5 g/dL;
  • Edemat (fryrjet) e gjymtyrëve të poshtme;
  • Hemorragjinë e zhvilluar gjatë kohëve të fundit;
  • Otiti i mesëm dhe sinoziti;
  • Krizat hemolotike në prani të anemisë;
  • Operacione të mundshme gastro-intestinale.

Ky udhëtim paraqet një rrezik për shfaqje të tromboembolisë venoze, sidomos nëse udhëtimi do të zgjasë më shumë se 4 orë.

Si duhet të veproni ndërsa udhëtoni me avion?

Gruaja duhet të veshë çorape elastike si edhe të bëjë ushtrime “stretching” të këmbëve, të bëjë ecje në kabinë, të pijë sa më shumë ujë, si edhe të evitojë pirjen e pijeve alkolike apo me përmbajtje kafeine. Gjithashtu, para se të fluturoni duhet të informoheni në lidhje me çertefikatën mjekësore që kërkon kompania ajrore. Disa e kërkojnë atë në muajin e 7-të, disa në muajin e 5-të dhe në vazhdim, për t’ja kërkuar më pas atë gjinekologut tuaj. Gjithsesi këshilla jonë do të ishte të evitonit fluturimet e gjata!

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar16 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet16 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar16 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore16 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore19 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar19 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook