Lidhu me ne

Kryesore

Berat Buzhala: As e mbroj, as e votoj Veliajn, por kjo që po i ndodh është linçim dhe persekutim

Berat Buzhala: As e mbroj, as e votoj Veliajn, por kjo që po i ndodh

I ftuar në një nga puntatat e emisionit “Opinion” të Blendi Fevziut, gazetari Berat Buzhala ka deklaruar se kjo që po ndodh me Erion Veliajn në fakt, nuk quhet hetim, por persekutim. Buzhala, që njihet për qëndrimin kundër Veliajt, tha se sulmi që po i bëhet kryebashkiakut është një pamje e shpifur, çka mund të quhet edhe si linçim ndaj personit.
 
“Problemi i SPAK-ut, sipas meje, është se, kur ti e ndjek personin, e persekuton atë; kur ti e ndjek, në anglisht tingëllon më bukur, ‘prosecutor’ dhe ‘persecution’. Hajde të flasim për Erion Veliajn, e kemi në hetime. Unë jam kundër Erion Veliajt, kam votuar kundër Erion Veliajt, nuk e mbroj me asnjë kusht, por edhe ajo pamje është e shpifur, duke i bërtitur ‘hajn’ nga distanca. Çfarë? Linçim po bëni ndaj njerëzve? Një psikozë e tillë unë nuk e di pse i duhet shtetit shqiptar”, tha Buzhala.
 
Më herët, në qëndrimet e tij, Buzhala ka shprehur indinjatën e tij në rrjetet sociale për sulmin që një grup militantësh të Rithemelimit i bëri Veliajt, kur ai u paraqit si person në dijeni në SPAK. “Kur llogaridhënia shoqërohet me turma që shajnë, që klithin, që gjuajnë, që janë të gatshëm të të sulmojnë edhe fizikisht, kemi të bëjmë me linçim”, ka deklaruar ai.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix13 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix13 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook