Lidhu me ne

Mix

Nigeria ka një himn të ri kombëtar dhe askush nuk e di pse

Presidenti nigerian Bola Tinubu bëri një lëvizje e cila befasoi shumicën e qytetarëve, ai ndryshoi himnin kombëtar pa ndonjë arsye të ditur.

Himni i ri do të jetë “We Hail Thee” (“Ne ju përshëndesim”, kompozuar nga një mërgimtar britanik), i cili do të zëvendësojë “Rise O’Compatriots” (“Ngrihuni, bashkatdhetarë”, në përdorim që nga viti 1978 sipas dëshirës së qeveria ushtarake).

Ligji u prezantua dhe u miratua në vetëm një javë, pa asnjë kërkesë nga qytetarët, një kohë e shkurtër krahasuar me burokracinë e ngadaltë që zakonisht nevojitet për të hyrë në fuqi një ligj.

Pyetja që bëjnë shumë nigerianë është pse? Ishte kaq urgjente? Për disa është një përpjekje për të shkëputur vëmendjen nga kriza ekonomike në rritje, për t’i bërë njerëzit të diskutojnë diçka tjetër ndërsa inflacioni është rritur me 33.20%, duke arritur kulmin e 28 viteve të fundit.

Kjo shoqërohet gjithashtu nga një problem gjithnjë e më kritik i sigurisë kombëtare.

Megjithatë, himni i ri, i cili ishte përdorur për një periudhë të shkurtër në vitin 1960 përpara se të zëvendësohej, u luajt të mërkurën, në përvjetorin e presidencës së Tinubu.

Zhgënjimi nuk vonoi shumë për t’u shfaqur në mediat sociale.

Oby Ezekwesili, ish-ministër i Arsimit i cili ishte kandidat për të udhëhequr vendin, deklaroi se masa është një demonstrim i mungesës së interesit të klasës politike për çështjet publike.

“Në shekullin e 21-të ne e kemi gjetur veten duke adoptuar, pa pëlqimin e qytetarëve, një himn që përmban terma poshtërues si “tokë amtare” dhe “fis”, shkroi ai në  X.

Por jo të gjithë janë dakord, disa u shprehën në favor të himnit të ri duke argumentuar se ishte e gabuar të vazhdohej të përdorej një tekst i zgjedhur nga ushtria.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook