Lidhu me ne

Kryesore

Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës për arsimin e lartë e të rinjtë

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha prezantoi sot në Parkun Olimpik programin e PD për zgjedhjet e ardhshme parlamentare me sloganin “Shqipëria meriton më shumë”.

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

Basha shpalosi planin e tij ekonomik, përmes një programi që është hartuar nga ekspertët më të mirë .

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

Pjesë e programit elektoral të prezantuar sot nga Basha është dhe reformimi i arsimit të lartë.

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

Basha prezantoi edhe planin ambicjoz për të rinjtë, duke u shprehur se do të krijohet një mjedis i sigurt dhe premtues, aq sa synon rikthimin e profesionistëve dhe ekspertëve më të mirë që janë larguar gjatë viteve të fundit.

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

Basha premton se brenda 4 viteve të para do të trajnohen 25 mijë të rinj në fushën e teknologjisë së informacionit për tu bërë gati për në treg me një pagë mesatare 2 mijë euro në muaj.

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

Trajnimi thotë Basha do të realizohet në 4 kampuse të mëdha me ekspertë të njohur dhe do të kushtojë 1 miliardë euro.

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

“Brenda 4 viteve të para, Partia Demokratike angazhohet për trajnimin profesional të 25 mijë të rejave dhe të rinjve shqiptarë në fushën e teknologjisë së informacionit, në 4 kampuse të mëdha ku do të thithen ekspertët më të mirë të Europës, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe shqiptarë që shkëlqejnë në fushën e teknologjisë së informacionit.”

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

“Kjo do të bëjnë të mundur që këta 25 mijë të rinj dhe të reja të jenë profesionist të gatshëm në një treg me një pagë mesatare për jo më pak se 2 mijë euro për muaj.”

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

“Ekonomi e re për një brez të ri, next generation është programi ynë është premtimi jonë për Shqipërinë për rininë shqiptare, rinia shqiptare meriton më shumë”, tha kryedemokrati.

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

“Për të gjithë ata të rinj të cilët nuk ndjekin studimet universitare, por dhe një numër studentësh që do të dalin nga programet ekzistuese dhe programet e reja të universiteteve, PD do të garantojë një urë nga shkolla drejt tregut të punës.”

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

“Për 5 mijë të rinj dhe të reja të cilët nuk ndjekin universitetin, por që do të aftësohen përmes kurseve profesionale dhe për 5 mijë studentë të sapodiplomuar, PD i përmbahet angazhimit të saj për stazhe të paguara pune për 1 vit me rrogën minimale.”

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

“Kjo urë e sigurt pune do të mundësojë që të rinjtë shqiptarë të hedhin sytë tek mundësitë e një ekonomie të re, e një ekonomie dinamike që PD do ta nxis”, krijojë, shpeshherë nga e para përmes politikave të saj ekonomike.

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

“Zonja dhe zotërinj, familja është e para. Por që t’i shërbejmë familjes shqiptare ne duhet t’i shërbejmë një mjedisi ekonomik ku ajo të gjej veten, të gjej të ardhurat e mjaftueshme për prindërit dhe një siguri dhe mundësi punësimi për të rinjtë”, tha Basha në shpalosje të programit të PD-së.

NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës
NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës
NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës
NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës
NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës
NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës
NGJARJA E DITËS/ Programi premtues i PD-së dhe zotimi i Bashës

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook