Lidhu me ne

Radar

Infertiliteti te meshkujt shqiptarë, 40%

Shkëlqim Balili - Zjarr.tv

Infertiliteti në Shqipëri është rritur dhe shkak për këtë është mënyra e jetesës. Mjeku gjinekolog, Shkëlqim Balili, katër në 10 mjeshkuj shqiptarë janë infertilë.

Infertilitet do të thotë pamundësia e arritjes së një shtatzënie me marrëdhënie seksuale të pambrojtura për një vit rresht. Nëse një çift bën marrëdhënie seksuale të pambrojtura për një vit rresht dhe nuk ngel shtatzënë quhet infertilitet. Pra dhe nuk është logjike dhe nuk është normale që dikush që martohet dhe thotë pas një muaji, “nuk më ngel gruaja shtatzënë”, kjo dëgjohet vetëm në Shqipëri.

Më tepër shkaqet mund të jenë nga mashkulli. Sot në 10 veta, katër nuk kanë mundësi. Shkaqet mashkullore të infertilitetit, ka të dhëna që në Shqipëri janë më tepër se në Europë. Ka të bëjë mënyra e jetesës, abuzimet, alkooli, duhani, drogërat.

Sipas mjekut gjinekolog, 90% e grave dhe vajzave kanë dhimbje gjatë ciklit.Kjo sjell luhatje të humorit, gjendje stresi, ankthi. Këto vijnë nga çrregullimet hormonale.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook