Lidhu me ne

Kritike

Marrëveshja me Italinë, revoltohet Fuga: S’ka nevojë të ushqejmë vetëndergjegjen e borxhit, si fakira inferiore

Marrëveshja me Italinë, revoltohet Fuga: S'ka nevojë të

Akademiku Artan Fuga ka reaguar me nota kritike ndaj marrëveshjes me Italinë për emigrantët.

Referuar deklaratës së kryeministrit Edi Rama i cili deklaron se qeveria e ndërmori këtë hap, si një shenjë mirënjohjeje ndaj Italisë për mbështetjen e madhe që ajo i ka ofruar Shqipërisë ndër vite, Fuga thekson se me historine nuk legjitimohet. mekanikisht e sotmja.

Ai kujton dhe historinë, gjatë së cilës Italia e ka pushtuar Shqipërinë dhe thekson se s’ka nevojë të ushqejmë vetëndergjegjen e borxhit, si fakira inferiore. 

Reagimi

Me historine nuk legjitimohet mekanikisht e sotmja


Sikur ta themi mire historine do te ishte ajo qe duhej.


Italia n’a ka dhene, por dhe n’a ka marre, eshte e veteshlyer. Nuk ka nevoje te ushqejme vetendergjegjen e borxhit, si fakira inferiore.


Mos prodhojme kontradiksione logjike!


Pershembull ne lufte me Greqine, Italia n’a futi! U dogjen fshatra te tjera pastaj.


Mbreterine, si shtet shqiptar, ajo n’a e fshiu duke n’a lene pa shtet per jete.


Nuk po flas per kolonet qe Agrippa solli ne Butrint ne antikitet, duke shperblyer ushtaret qe luftuan kunder Mark Antonit dhe Kleopatres..


Ata ushtaret italiane pas kapitullimit te Duces vertet nje pjese i mbajten fshataret shqiptare, si te romani me Mato Gruden, nje fiksion artistik, por mos harrojme se ata erdhen si pushtues, dogjen, vrane, grabiten.


Histori te kaluara qe mire eshte mos hapen. Italia eshte nje vend i dashur me nje popull te madh. Por, po u hapen, do te hapen te tera. Do te thuhen si duhen. Prandaj kurre mos legjitimi politika te sotme me histori te kaluara sepse eshte propagande dhe nuk justifikon dot kurre te sotmen me te shkuaren te interpretuar si ta do qejfi!


Fol per qellime te sotme, kjo tjeter pune, muhabet tjeter qe duhet bere si duhet.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook