Lidhu me ne

Mix

Vaj ulliri me limon për fuqi gjatë ditës

Kjo stinë, është koha e duhur që të përfitoni nga kura e natyrës duke konsumuar vaj ulliri me limon 

Kur zgjoheni në mëngjes, a ndiheni të lodhur dhe pa energji?

Nëse përgjigjia është po, atëherë jeni në vendin e duhur për të zbuluar se si të keni më shumë gjallëri. Sekreti qëndron tek këto dy ushqime fanastike.

Mjafton të shtrydhni një limon dhe ta përzieni me një lugë gjelle me vaj ulliri e ta pini rregullisht. Nuk do të hiqni dorë prej saj është e sigurt.

Shqipëria ëshë një vend i bekuar me vajin më të mirë të ullirit dhe agrumet më të mira që mund të provoni në jetë.

Ky artikull i përgatitur nga AgroWeb.org do t’ju tregojë kombinimin e duhur të vajit të ullirit dhe limonit, i cili do të pastrojë organizmin tuaj nga të gjitha toksinat e dëmshme.

Në mëngjes do të ndiheni të rifreskuar dhe plot energji.

Kjo formulë magjike është përdorur në mbarë botën që në lashtësi.

Qytetërime të shumta besonin tek kjo përzierje dhe aftësitë e këtyre dy produkteve për të shëruar një sërë problemesh shëndetësore.

Vlerat Shëndetësore

Të gjithë e dimë që vaji i ullirit është gurthemeli i dietës Mesdhetare.

Vaji i ullirit, sipas kërkimeve të AgroWeb.org, ofron acidet yndyrore që na mundësojnë të luftojmë kolesterolin e keq.

Për më tepër, ai është një instrument i fortë për të larguar toksinat nga organizmi.

Jo më kot Grekët dhe Romakët e lashtë e thërrisnin vajin e ullirit: “lëngu i artë.”

Vaji i ullirit duhet të jetë një pjesë domethënëse e ushqimit të përditshëm.

Kur vjen puna tek limoni, na duhet të pranojmë që ai është një nga frutat më të shëndetshme.

Limoni është i mbushur me elementë të shëndetshëm, vitamina dhe antioksidantë.

Kur përzihen së bashku këto dy përbërës, ato transformohen në një lëng me fuqi të jashtëzakonshme që mund të trajtojë dhe parandalojë probleme të tilla si:

Shmang konstipacionin

Ekspertët thonë që nëse kombinoni vajin e ullirit me lëngun e limonit, do të përfitoni një lubrifikant natyral që do të zbusë mukusin tretës dhe të aktivizojë funksionet e mëlçisë dhe fshikëzës.

Kjo kurë kaq e thjeshtë por shumë efikase mbron organizmin, duke aktivizuar antioksidantët që largojnë toksinat, pastrojnë trupin dhe kujdesen për të.

Të gjitha këto proçese aktivizojnë tretjen dhe zbrapsin substancat e këqija nga trupi.

Mbron nga sëmundjet kardiovaskulare

Të gjithë e dimë që vaji i ullirit është i mbushur me acide yndyrore që janë shumë të rëndësishëm për t’i dhënë shtysë pozitive të gjithë organeve dhe për të larguar kolesterolin e keq.

Vaji i ullirit dhe limoni kanë gjithashtu fuqi të panumërta shëruese, të cilat shërbejnë më së miri kundër sëmundjeve kardiovaskulare.

Lufton reumatizmën

Ky kombinim i fuqishëm ka veti anti-inflamatore. Nëse e konsumoni këtë lëng çdo ditë në mëngjes me stomakun bosh, do të zbusni dhimbjet e kyçeve.

Ekuilibron funksionet e fshikëzës së mëlçisë dhe tëmthit

Ekspertët thonë që nëse e konsumoni këtë përzjerje në mëngjes, do të shmangni krijimin e gurëve në tëmth.

Përpiquni të pini vaj ulliri, limon dhe ujë përpara se të hani mëngjes dhe në këtë mënyrë do të pastroni fshikëzën e tëmthit, mëlçinë dhe veshkat.

/AgroWeb.org

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook