Lidhu me ne

Mix

Kuinoa: 5 përfitime befasuese që duhet t’i dini!

Kuinoa: 5 përfitime befasuese që duhet t'i dini!

Kuinoa rrit humorin, ju ndihmon të qëndroni në formë. Kjo është arsyeja pse është më mirë të hani kuinoa më shpesh. Kuinoa quhet edhe “kokrra e artë”, pasi është një pseudodrithë që ka një vlerë unike ushqyese. Përmbajtja e proteinave të kokrrave të tij është më e lartë se ajo e grurit dhe e drithërave të tjera.

Nuk përmban gluten, ndaj është një ushqim i përshtatshëm edhe për ata që vuajnë nga intoleranca dhe është perfekte për të mbajtur zorrët në ekuilibër, pasi dallohet për pasurimin me fibra të tretshme, ushqimi i preferuar i baktereve të mira, i dobishëm për të qëndruar të shëndetshëm. Por konsumimi i kësaj pseudodrithëra garanton edhe shumë përparësi të tjera.

Kuinoa: 5 përfitime befasuese që duhet t'i dini!

Më poshtë do të gjeni 5 përfitime befasuese të kuinoas:

Kuinoa është e mirë për zemrën

Kuinoa ofron acide yndyrore të mira të pangopura, duke përfshirë acidin linoleik dhe alfalinoleik, të dobishëm për shëndetin kardiovaskular. Konsumimi i kësaj pseudodrithërash siguron më pas kuota të vitaminave me veprim antioksidues, duke përfshirë vitaminën C dhe vitaminën E, të cilat përfitojnë qarkullimin, por edhe shumë magnez dhe kalcium.

Është e mirë për humorin tuaj

Kuinoa shquhet gjithashtu për pasurinë e saj me vitamina të kompleksit B, duke përfshirë vitaminën B1, B2, B3, B6 dhe B9, të çmuara për ekuilibrin e sistemit nervor dhe prodhimin e neurotransmetuesve të mirëqenies, përfshirë serotoninën.

Kundër lodhjes

Kuinoa ofron sasi të larta të mineraleve, duke përfshirë zinkun dhe hekurin, të çmuar për të luftuar gjendjet e dobësisë dhe ndjenjën energjike dhe të guximshme.

Ju ndihmon të qëndroni në formë

Kuinoa është një ushqim i shkëlqyer për ata që duhet të mbajnë nën kontroll peshën e tyre. Ka një indeks glicemik më të ulët se drithërat klasike dhe ofron, përveç karbohidrateve komplekse, fibra të cilat ngadalësojnë tretjen e sheqernave dhe reduktojnë reagimin ndaj insulinës, duke zgjatur ndjenjën e ngopjes.

Forcon flokët

Kuinoa është një ushqim që lidhet me shëndetin e flokëve tuaj. Ai siguron sasi të larta të aminoacideve thelbësore, duke përfshirë argininën dhe lizinën, të cilat luftojnë rënien e flokëve.

Gjithashtu garanton biotinën, një vitaminë thelbësore për prodhimin e keratinës.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar14 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet14 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar14 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore14 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore17 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar17 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook